Mimořádné odpisy firemního majetku v Senátu neprošly

10.10.2013 20:12 | Zprávy

Senát dnes schválil se změnami vládní zákonná opatření o daňových změnách souvisejících s novým občanským zákoníkem a o veřejných zakázkách. V daňovém balíčku ponechal současnou úpravu zdanění investičních fondů a vypustil možnost kratších odpisů firemního majetku. V předloze o zakázkách senátoři zvýšili hranici pro povinný postup podle normy u stavebních zakázek a zakázek u služeb.

Mimořádné odpisy firemního majetku v Senátu neprošly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátoři také schválili i opatření o zadávání zakázek

Jen formální chybu horní komora opravila u zákonného opatření, které zvyšuje od ledna platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Měsíční částka za děti, důchodce nebo nezaměstnané má vzrůst o 64 na 787 korun. Zákonná opatření nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Po volbách je čeká potvrzení novou Sněmovnou na první schůzi, která by měla začít koncem listopadu.

Investiční fondy budou podle rozhodnutí Senátu dál podléhat pětiprocentní dani. U firem, které splní podmínky tzv. dividendové směrnice, by sazba srážkové daně byla nadále nulová. Jde o firmy, které mají ve fondu nejméně desetiprocentní podíl. Na ostatní firmy by se vztahovala daň 15 procent, stejně jako na fyzické osoby.

Kalousek a Kuba byli proti vypuštění kratších odpisů

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kritizoval vypuštění kratších odpisů, což prosadil sociální demokrat Jan Hajda. Argumentoval propadem příjmů státního rozpočtu. "Zrychlené odpisy pro firmy, to je jeden z mála prorůstových nástrojů, který opravdu funguje," tvrdí Kalousek. Stejně jako on se vyjádřil úřadující šéf ODS Martin Kuba. "Firemní investice tvoří čtvrtinu tvorby hrubého domácího produktu," podotkl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…