Mimořádné odpisy firemního majetku v Senátu neprošly

10.10.2013 20:12

Senát dnes schválil se změnami vládní zákonná opatření o daňových změnách souvisejících s novým občanským zákoníkem a o veřejných zakázkách. V daňovém balíčku ponechal současnou úpravu zdanění investičních fondů a vypustil možnost kratších odpisů firemního majetku. V předloze o zakázkách senátoři zvýšili hranici pro povinný postup podle normy u stavebních zakázek a zakázek u služeb.

Mimořádné odpisy firemního majetku v Senátu neprošly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátoři také schválili i opatření o zadávání zakázek

Jen formální chybu horní komora opravila u zákonného opatření, které zvyšuje od ledna platby do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Měsíční částka za děti, důchodce nebo nezaměstnané má vzrůst o 64 na 787 korun. Zákonná opatření nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Po volbách je čeká potvrzení novou Sněmovnou na první schůzi, která by měla začít koncem listopadu.

Investiční fondy budou podle rozhodnutí Senátu dál podléhat pětiprocentní dani. U firem, které splní podmínky tzv. dividendové směrnice, by sazba srážkové daně byla nadále nulová. Jde o firmy, které mají ve fondu nejméně desetiprocentní podíl. Na ostatní firmy by se vztahovala daň 15 procent, stejně jako na fyzické osoby.

Kalousek a Kuba byli proti vypuštění kratších odpisů

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kritizoval vypuštění kratších odpisů, což prosadil sociální demokrat Jan Hajda. Argumentoval propadem příjmů státního rozpočtu. "Zrychlené odpisy pro firmy, to je jeden z mála prorůstových nástrojů, který opravdu funguje," tvrdí Kalousek. Stejně jako on se vyjádřil úřadující šéf ODS Martin Kuba. "Firemní investice tvoří čtvrtinu tvorby hrubého domácího produktu," podotkl.

Změny v daňových zákonech je nutné přijmout kvůli účinnosti nového občanského zákoníku od ledna. Premiér v demisi Jiří Rusnok již dříve varoval, že pokud by změny nebyly schváleny, znamenalo by to mimo jiné propad příjmů státního rozpočtu možná až v řádech desítek miliard.

Rusnok úpravy podpořil

V opatření o zakázkách zvýšili senátoři na návrh Pavla Eyberta (ODS) hranici pro malou stavební zakázku na šest milionů korun. Vláda chtěla, aby zadavatelé museli postupovat v režimu zákona u prací nad tři miliony, jako je tomu nyní. Nyní platná úprava by limit snížila od ledna na milion korun. Z milionu na dva miliony korun se má zvýšit hranice u zakázek na služby. 

Rusnok úpravy v zásadě podpořil. "Bez schválení tohoto zákonného opatření by situace ve vypisování veřejných zakázek, která již tak je tristní, byla katastrofální," uvedl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…