Ministerstvo dopravy posunulo termín pro přihlášky do mýtného tendru na 24. srpna

12.08.2017 6:26

Ministerstvo dopravy posunulo o deset dní na 24. srpna termín, do kterého mohou uchazeči v tendru na provoz elektrického mýta pro období po roce 2019 podávat přihlášky. Důvodem je upřesnění informací na dotazy žadatelů a úprava formálních náležitostí. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Ministerstvo dopravy posunulo termín pro přihlášky do mýtného tendru na 24. srpna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

Podle mluvčího nejsou dílčí časové posuny u důležitých zakázek nijak neobvyklé. „Jde o posun v řádu dnů, takže to neohrozí harmonogram soutěže,“ uvedl Neřold.

První kolo výběru bude kvalifikační, zájemci v něm budou muset prokázat, že mají zkušenost s provozem mýtné technologie, nepředkládají ještě cenovou nabídku. S vybranými uchazeči pak bude ministerstvo dále jednat a vybere pět uchazečů. „Těchto pět uchazečů pak vyzveme k podání předběžné nabídky a po vyjasnění všech otázek předloží finální nabídky, z nichž vybereme vítěze," dodal Neřold. Podle dřívějších informací by se mohlo rozhodnout do poloviny příštího roku.

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na nového správce mýtného systému letos v polovině června. Během deseti let plánuje za jeho provoz utratit maximálně 29 miliard korun. Cena odráží požadavek vlády na technologicky neutrální řešení. Zájemci mohou využít stávající síť mýtných bran, nebo navrhnout zcela nový systém. Dále je součástí soutěže požadavek na rozšíření silnic první třídy z nynějších 230 na 1140 kilometrů.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí v současnosti zhruba 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie, přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…