Ministerstvo financí ostře odmítá Korteho tvrzení. Babiš zákon neporušuje

06.09.2016 15:35

Ministerstvo financí nepředložilo podle opozice kontrolní komisi Poslanecké sněmovny pravidelnou zprávu o odposleších použitých celníky. Podle TOP 09 tak vicepremiér a šéf ministerstva Andrej Babiš (ANO) porušuje zákon. Babiš kritiku odmítl, úřad podle něj postupuje stejně jako v době, kdy ministerstvo financí řídil Miroslav Kalousek (TOP 09). Poslanec TOP 09 Daniel Korte Babišovo vyjádření označil za lež, zákon podle něj začal platit až na konci Kalouskova působení v čele financí.

Ministerstvo financí ostře odmítá Korteho tvrzení. Babiš zákon neporušuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Korte

Korte na tiskové konferenci řekl, že nepředložení zprávy vidí v příkrém rozporu s plánem Babiše rozšířit pravomoci Celní správy. "Ostře to kontrastuje s přístupem ministra vnitra, který svou zákonnou povinnost plní rutinně a v řádných termínech," uvedl.

Zprávu mají ministerstvo financí, vnitra a Generální inspekce bezpečnostních sborů předkládat pravidelně každého půl roku, což ministerstvo financí nedělá, uvedl Korte. "Trpělivost mi došla včera, když ji předložilo ministerstvo vnitra," dodal.

Babiš na tiskové konferenci řekl, že obvinění není pravdivé. Úřad podle něj postupuje stejně jako v minulosti, kdy je vedl Kalousek. Na obvinění TOP 09 reagovalo i ministerstvo financí. Uvedlo, že zprávu předkládá pravidelně a včas, tedy vždy za obě pololetí předešlého roku na podzim roku následujícího. "Jedná se o dlouhodobou praxi zcela totožnou s obdobím, kdy jako ministr financí působil například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek," uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Vyjádření Babiše vyvolalo další ostrou reakci Korteho. Podle něj zákon, který povinnost předkládat zprávu stanovil, platí od roku 2013. Kalousek proto podle něj nemohl postupovat, řekl.

Podle Kalouska padá vina na celou vládu. "První místopředseda koaliční vlády porušuje zákony. Navíc se dopouští pochvalných výroků vůči nelidským praktikám Třetí říše. Obracíme se na dvě starší státotvorné strany - ČSSD a KDU-ČSL - s naléhavou otázkou, zda je pro jejich vládu jednání jejího prvního místopředsedy přijatelné a zda jsou ochotny za něj nést společnou odpovědnost," uvedl.

Ministerstvo spravedlnosti chystá novelu trestního řádu, která by umožnila celníkům vyšetřovat daňové trestné činy. Rozšíření pravomocí celníků od roku 2019 navrhl Babiš, pod něhož celní správa spadá. Proti se postavil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

8:26 „Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

Včerejší Fokus Václava Moravce nenechal některé hlavy chladné, zejména kvůli tomu, kdo byl pozván. Z…