Ministr Dienstbier pochválil německou kancléřku Merkelovou za statečný přístup k uprchlíkům. A vyčinil politikům, kteří…

02.10.2015 19:08

Podle ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera je velmi nebezpečné zneužívání strachu občanů v uprchlické krizi, která v současné době vládne v Evropě. Prý to pouze nahrává extremistickým uskupením, a v důsledku se to obrátí proti hlavním a umírněným stranám.

Ministr Dienstbier pochválil německou kancléřku Merkelovou za statečný přístup k uprchlíkům. A vyčinil politikům, kteří…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Dienstbier

„Řada politiků strach zneužívá a na té vlně se veze,“ řekl Dienstbier v rozhovoru s českými novináři v Bruselu. Tam je ministr, jehož oblíbenost mezi voliči, možná i kvůli vstřícnému postoji k uprchlíkům, klesla téměř na nulu, na jednání o prevenci antisemitské a antimuslimské nenávisti v Evropě.

Dienstbier na zneužívání strachu z migrantů upozorňuje dlouhodobě a v rozhovoru rovněž zdůraznil, že dlouhodobě na něj mohou strany z hlavního proudu české politické scény jen a jen doplatit.

„Myslím, že je třeba tomu čelit,“ prohlásil ministr s tím, že si váží statečného přístupu německé kancléřky Angely Merkelové, která se podle něj k celé věci postavila zásadově i s ohledem na humanistické hledisko. „Výsledkem byl přitom jen tříprocentní propad podpory,“ podotkl muž, kterého veřejnost často přezdívá „ministrem bez práce“.„Řekla, že je to obrovská zkouška, obrovská zátěž, ale že ji budeme muset zvládnout. Ona mluvila za Němce, já bych to rozšířil: za nás, za všechny v Evropě,“ řekl novinářům Dienstbier, který obavy české veřejnosti z příchodu mnohdy muslimských uprchlíků přitom ministr vysvětluje homogenitou české společnosti v mnoha minulých desetiletích. „Lidé měli málo možností poznat lidi s jiným kulturním zázemím,“ řekl a dodal, že v Česku je odhadem jen do deset tisíc muslimů. „Je samozřejmě iluze, že se sem ženou hordy islamistů. Ti lidé, kteří utíkají, utíkají ze zoufalství a právě před islamisty,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

10:46 Sbohem, Evropo. Doktor Zbořil o jasném Bidenově kroku. Časy se mění

Zapomeňte na NATO. Válka bude jinde, píše někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta,…