Ministr Lipavský je znepokojen a vyzývá

24.12.2021 4:15 odp. | Ze sítí

Znepokojení nad děním na Kubě po červencových tisícových protestech vyjadřuje český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Šéf české diplomacie kvůli událostem na ostrově v Karibiku kromě toho zveřejnil i jasné výzvy tamnímu režimu. „Vyzývám kubánskou vládu,“ pronesl Lipavský a jmenoval své požadavky. Mnozí se však podivují, že své výzvy hispanofonní zemi na sociálních sítích adresoval tamní vládě pouze v češtině.

Ministr Lipavský je znepokojen a vyzývá
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27873 lidí
Znepokojení šéfa české diplomacie pramení v zacházení s demonstranty na Kubě, o němž v posledních dnech velmi často informuje americká ambasáda v Havaně a náměstek ministra zahraničí pro záležitosti západní polokoule Bidenovy administrativy Brian A. Nichols.

Podle informací Spojených států měl ve čtvrtek kubánský režim v rámci „politicky motivovaných procesů“ odsoudit více než 90 Kubánců, kteří byli zadrženi v červenci při protivládních protestech.

„Od 13. prosince kubánský režim odsoudil více než 90 protestujících po celé Kubě. Svět vidí rozsah těchto nespravedlností: tresty až 25 let, podvodná obvinění s cílem umlčet a kruté podmínky ve vězení pro pokojné demonstranty,“ informoval o dění v karibské zemi americký diplomat.

Demonstrace se odehrály ve dnech 11. a 12. července v přibližně až 50 kubánských městech a lidé na nich žádali svobodu či varovaly režim, že jsou o hladu. Z tisíců protestujících Kubánců tamní režim pozatýkal podle exilových skupin přibližně 1270 lidí.

Podle Američanů jsou po červencových pokojných protestech zadržovány stovky demonstrantů a kubánský režim s nimi vede politicky motivované procesy, jež jsou „urážkou lidských práv Kubánců a jejich požadavků na svobodu“.

„Kubánští státní zástupci si vyrobili falešná nebo nespravedlivá obvinění, jakož je ‚pobuřování‘. Po pokojných demonstracích během 11. července se snaží umlčet disidenty, potlačit budoucí pokojné protesty a zastrašit kritiky režimu,“ uvedla též diplomacie Spojených států.

Že kubánská vláda vede procesy s protestujícími zrovna v období vánočních svátků, má být podle diplomatů zastírací taktika, aby si lidé „porušování lidských práv“ nevšimli.

Lipavský pak podobně jako Američané vyjádřil nad děním na ostrově znepokojení, rozhodl se však na rozdíl od americké administrativy přitvrdit a kubánské vládě rovnou adresoval i výzvy. „Jsem znepokojen odsouzením kubánských občanů zadržených při demonstracích. Řada z nich je nezletilých. Padly tresty ve výši až 30 let. Vyzývám kubánskou vládu k propuštění politických vězňů a dodržování lidských práv,“ uvedl jasně český ministr zahraničí.

Přestože tyto vážné požadavky českého ministra zahraničí reagující na dění po největších kubánských protestech od revoluce v roce 1959 znějí důrazně, jak upozorňují mnozí přispěvatelé na Twitteru, Kubánci ani většina ostatních zemí se o výzvě české diplomacie zřejmě ani nedozví – problémem totiž může být jazyková bariéra.

„Chápu, že jde o laciné gesto pro pirátské voliče, pokud to myslíte aspoň trochu vážně, zkuste příště použít španělštinu. Hádám, že Kuba nepatří mezi státy, mluvící česky. Ale to by zas ti Vaši piráti věděli prdlajs, co to píšete, že? Možná, že Twitter není místo pro zahraniční politiku,“ naznačil Lipavskému jeden z diskutujících.Podobně reagoval i bývalý europoslanec Pavel Telička. „Takové vyjádření vítám a jistě ho přivítají Kubánci. Dejte, prosím, tweet i v angličtině, rád ho budu šířit i mezi svými kubánskými přáteli,“ doporučil Lipavskému. Podstatnější však podle něj bude, když se Češi této otázky chopí i během českého předsednictví EU. Zatím se však příspěvek nedočkal ani anglického či španělského překladu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…