Ministr Stropnický zareagoval na kritiku Ruska ohledně Nikulina

03.04.2018 15:21

Negativní ruská reakce na vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států se dala očekávat. Na Twitteru to dnes uvedlo české ministerstvo zahraničí. Upozornilo, že vydání Nikulina do USA bylo suverénním rozhodnutím České republiky. Nikulin čelí ve Spojených státech obvinění z útoků na sociální sítě, připomněla ČTK.

Ministr Stropnický zareagoval na kritiku Ruska ohledně Nikulina
Foto: Israel National News
Popisek: Vlajky USA a Ruské federace

„Negativní reakce z ruské strany na vydání Nikulina z ČR do USA se dala očekávat a není tak pro nás žádným překvapením. Nicméně ze strany ČR se jedná o suverénní rozhodnutí opřené o nezávislé soudy, včetně ústavního,“ uvedla česká diplomacie.

Moskva v pondělí vyjádřila nad vydáním Nikulina do Spojených států pobouření. Označila to za politicky motivovaný krok, který podkopává spolupráci Česka s Ruskem. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že se Česko při rozhodování o vydání „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Po převozu do USA Rus u soudu v San Francisku uvedl, že se cítí být nevinen. Spekuluje se o možné souvislosti případu s údajným vměšováním do předloňských prezidentských voleb v USA.

O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Žádalo o něj kvůli údajné internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ale byla americká žádost o vydání Nikulina důvodnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…