Brabec hned v úvodu oznámil, že hlasoval pro prolomení limitů na dole Bílina. „Byl to můj návrh, tak by mi přišlo alibistické a srabácké pro něj nehlasovat,“ oznámil ministr s tím, že ho i tak čekala bezesná noc a jistě bohužel nebyla jediná. Doplnil ale, že prolomení limitů automaticky ještě neznamená těžbu, těžařům ještě schází řada povolení.
Podle Mládka jde o rozhodnutí vlády, které může být v budoucnu změněno zákonem, neboť zákon je více než rozhodnutí vlády. Tato vláda už se tím ale zabývat nebude. Vláda ale není připravena, jak technicky naloží se zbývajícím uhlím. Mohlo by být převedeno např. do nebilančních zásob.
Do vysílání vstoupil také Koželouh a poukázal na to, že z vytěženého uhlí se též vyrábí elektřina, kterou vyvážíme. Kdybychom ji nevyváželi, nebylo by třeba těžit. Duha proto prý požaduje, aby se limity neprolamovaly, a to ani na jednom z dolů. Negativní dopady těžby by byly horší, než kdyby se netěžilo. Brabec ho ujišťoval, že vláda jasně rozhodla o postupném útlumu těžby na dole ČSA. „Postupně vyjde najevo, že nebudeme potřebovat to uhlí na dole ČSA pro naši energetiku.“
Ing. Jan Mládek, CSc.
Mládek ale nadšení svého kolegy z vlády krotil. S definitivní platností zatím nebylo podle ministra rozhodnuto nic. A pokud jde o výhodnost těžby, podle Mládka se rozhodně vyplatí. Podle jeho názoru pozitivní aspekty převáží ty negativní. Dostal se tedy do rozporu s Koželouhem.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: mp