Ministři Mládek a Brabec se hádali o limity uhlí. Brabec mluvil o „srabáctví“

19.10.2015 22:30

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pondělních Událostech, komentářích České televize diskutovali o prolomení těžebních limitů na dole Bílina. Hlasoval jsem pro, jinak by to bylo srabácké, oznámil Brabec. Komentář přidal ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh.

Ministři Mládek a Brabec se hádali o limity uhlí. Brabec mluvil o „srabáctví“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti prolomení těžebních limitů na Náměstí míru v Praze

Brabec hned v úvodu oznámil, že hlasoval pro prolomení limitů na dole Bílina. „Byl to můj návrh, tak by mi přišlo alibistické a srabácké pro něj nehlasovat,“ oznámil ministr s tím, že ho i tak čekala bezesná noc a jistě bohužel nebyla jediná. Doplnil ale, že prolomení limitů automaticky ještě neznamená těžbu, těžařům ještě schází řada povolení.

Podle Mládka jde o rozhodnutí vlády, které může být v budoucnu změněno zákonem, neboť zákon je více než rozhodnutí vlády. Tato vláda už se tím ale zabývat nebude. Vláda ale není připravena, jak technicky naloží se zbývajícím uhlím. Mohlo by být převedeno např. do nebilančních zásob.

Do vysílání vstoupil také Koželouh a poukázal na to, že z vytěženého uhlí se též vyrábí elektřina, kterou vyvážíme. Kdybychom ji nevyváželi, nebylo by třeba těžit. Duha proto prý požaduje, aby se limity neprolamovaly, a to ani na jednom z dolů. Negativní dopady těžby by byly horší, než kdyby se netěžilo. Brabec ho ujišťoval, že vláda jasně rozhodla o postupném útlumu těžby na dole ČSA. „Postupně vyjde najevo, že nebudeme potřebovat to uhlí na dole ČSA pro naši energetiku.“

Mládek ale nadšení svého kolegy z vlády krotil. S definitivní platností zatím nebylo podle ministra rozhodnuto nic. A pokud jde o výhodnost těžby, podle Mládka se rozhodně vyplatí. Podle jeho názoru pozitivní aspekty převáží ty negativní. Dostal se tedy do rozporu s Koželouhem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

16:09 „Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

Moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný pogratuloval na svém twitteru nově zvolenému řediteli…