Ministři NATO dnes jednali nejenom o obranném projektu EU, ale i o pomoci Iráku

15.02.2018 22:41

Projekt posílené spolupráce 25 zemí Evropské unie v obranné oblasti (PESCO), rozšíření pomoci Iráku i napětí mezi Spojenými státy a Tureckem kvůli konfliktu na severu Sýrie byly dnes na programu setkání ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance. V Bruselu podle dostupných informací panovala shoda ohledně toho, že nesmí nastat duplicita mezi NATO a PESCO.

Ministři NATO dnes jednali nejenom o obranném projektu EU, ale i o pomoci Iráku
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Podle amerického ministra obrany Jima Mattise evropští spojenci uznali, že společná obrana je úkolem výhradně Severoatlantické aliance. Spojené státy se podobně jako některé další země obávají, aby plán nebyl pokusem nahrazovat NATO. Podle diplomatického zdroje z NATO citovaného agenturou AFP vzbuzuje projekt unijní obranné spolupráce pochybnosti také v Kanadě, Norsku, na Islandu a v Albánii.

Evropští činitelé proto ujišťují, že vznik evropské armády se nechystá. Státy, k nimž patří i Česko, hodlají spolupracovat v řadě konkrétních projektů – známo už je 17 z nich. Česká ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová uvedla, že cílem vlády je, aby Česká republika byla v čele některého z nich.

Na okraj schůzky ministrů se šéf Pentagonu Mattis sešel se svým tureckým protějškem Nurettinem Caniklim. V poslední době se totiž objevila hrozba nepřímého konfliktu mezi USA a Tureckem na severu Sýrie, kde Washington podporuje arabsko-kurdské milice SDF a Ankara zahájila operaci proti kurdské milici YPG, kterou považuje za teroristy.

Canikli po rozhovoru s Mattisem novinářům řekl, že svému protějšku sdělil, že milice YPG by už podle Ankary neměly být součástí sil podporovaných USA. Americký ministr pak vyjádřil ochotu Spojených států i přes neshody v některých oblastech nadále usilovat o spolupráci se svým spojencem z NATO. V Turecku je zároveň dnes a v pátek na návštěvě americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Toho však podle komentátorů čekají obtížná jednání, neboť Ankara avizovala postup svých jednotek v Sýrii dále na východ, a to i na město Manbidž, kde mají USA vojáky. Američané ale dali najevo, že v Manbidži zůstanou.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes také ohlásil rozšiřování alianční mise v Iráku, která má zajistit výcvik iráckých důstojníků a pomáhat s rozvojem vojenských akademií v zemi, jejíž armáda je stále relativně slabá. Stoltenberg k iniciativě neuvedl přesná čísla, podle agentury AP by se nicméně mise NATO v Iráku mohla rozrůst. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …