Ministryně Maláčová zasahuje. Důchodců s exekucemi je už příliš

11.05.2019 14:52

Důchodců v exekuci přibylo více než čtyřikrát a řada z těchto exekucí je protiprávních. Právě na ty se hodlá zaměřit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a lidem pomoci. Považuje to totiž za jeden z největších průšvihů v sociální oblasti. „Řeším to nad rámec svých povinností, soudy nekonají,“ říká ministryně v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Ministryně Maláčová zasahuje. Důchodců s exekucemi je už příliš
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Do řešení exekucí důchodců se Maláčová prý pustila na popud odborníků a také některých poslanců, kteří ji neváhali oslovit. „Nás to administrativně velmi zatěžuje. ČSSZ celkově provádí exekuční srážky z cca 90 tisíc důchodů, dále eviduje u cca 33 tisíc důchodů exekuční příkazy, kdy nelze zahájit srážky z důchodu vzhledem k jeho nízké výši,“ přibližuje.

„Pokud existuje možnost, jak pomoci lidem, u kterých byla exekuce nařízena nezákonně, musíme jim pomoci. V dubnu jsem situaci nechala prověřit,“ dodala s tím, že v tuto chvíli jsou ve fázi podrobné věcné analýzy. Exekuce má na starosti Ministerstvo spravedlnosti a automaticky to mají řešit soudy, což se prý neděje. „Zatím to nedělají. Snažím se to řešit nad rámec svých povinností, abych těm lidem pomohla,“ uvedla.

Vnímá prý velmi kritizovanou agendu provádění exekučních srážek v případě, kdy podkladovým exekučním titulem je rozhodčí nález vydaný na základě neplatně sjednané rozhodčí doložky, jako nesprávnou a nespravedlivou. „Je strašně nefér, aby lidi dál platili, když jsou to neplatné exekuce,“ podotkla a dodala, že problém exekucí obecně a krize bydlení jsou dva největší problémy v sociální oblasti v tuto chvíli.

Co s tím tedy hodlá udělat? „To, co mohu udělat, je pomoci těm lidem přes navýšení životního a existenčního minima, protože když se to navýší, tak se to promítne do nezabavitelné částky, a druhá možnost jsou ty rozhodčí doložky,“ vysvětluje Maláčová. Jakým způsobem by tedy Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo vyřešit neoprávněné exekuce kvůli neplatným rozhodčím doložkám z úvěrových smluv, v tuto chvíli prý neví, probíhají však na toto téma jednání.

Dokončují věcnou a právní analýzu a připravuje se metodika postupu. Podle odborníků prý existuje možnost, že to je možné dělat skrze správu sociálního zabezpečení přes datové schránky. „Teď si to ale musíme vyjasnit, ale není možné říkat, že Maláčová něco nedělá, když to ani dělat nemusí a dělá to nad rámec toho, co má dělat,“ uzavřela ministryně s tím, že již pověřila ústředního ředitele ČSSZ, aby situaci řešil. Má se setkat příští týden s advokátem Petrem Němcem, který navrhuje řešení, a zkusí se pilotní projekt.

  • Původní text ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

10:42 ČT mě terorizuje! nadával Babiš. Ale pak si vzpomněl, co uvedla TV Nova... Byla legrace

Trvalo delší dobu, než se po vyhlášení výsledků eurovoleb objevil ve štábu hnutí ANO před kamerami A…