Podle Topolánka je vznik Rusnokovy vlády ústavní a legální, o její legitimitě lze však prý silně pochybovat.
Chtěl bych se úvodem omluvit Václavu Klausovi...
„Chtěl bych se úvodem omluvit Václavu Klausovi. Občas jsem ho škádlíval a přátelsky káral za jeho ´mimoústavní postupy´, ´extenzivní výklad Ústavy´, či vyplňování ´bílých míst´ v Ústavě. Byla to ve srovnání s dnešní hradní realitou jen doba her a malin nezralých, nic, co by v kontextu posledních týdnů stálo za řeč. Asi málokdo, až na nás, pár sýčků a škarohlídů, dokázal dohlédnout dopady přímé volby prezidenta a mocenský apetit vítěze,“ píše expředseda ODS.
Skutečnost nakonec předčila i jeho očekávání. „Ani v nejmenším nechci naznačovat, že by Miloš Zeman překračoval Ústavu. Vždy jsem považoval tento dokument z dílny Rychetský & Jičínský za dílko šité horkou jehlou, plné nášlapných min a dračích vejcí, ke kterému bylo nutné přistupovat s pokorou, ale i obezřetně a kráčet spíše anglosaskou cestou uzancí, zvyklostí a dobrých mravů. Na druhé straně, příklad Ústavy Výmarské republiky, nebo té Stalinovy jasně ukazuje, že sebelepší Ústava demokracii, natož svobodu stejně nezajišťuje. Silný Parlament a silné politické strany by žádný posun v našich ústavních právech a svobodách jistě nepřipustily. Obojího se nám dnes želbohu nedostává,“ míní Topolánek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík