Místo nanoroušky obyčejná, ale našijou si tam štítek? A tím vyzráli na vrchnost? Komentátor se tvrdě vysmál Čechům

25.02.2021 16:28

Komentátor Martin Malý na serveru Info.cz napsal, abychom přestali konečně říkat klišé o schopném národu, který vedou nemehla. „Schopné národy si totiž nemehla do čela nevolí,“ poznamenal Malý.

Místo nanoroušky obyčejná, ale našijou si tam štítek? A tím vyzráli na vrchnost? Komentátor se tvrdě vysmál Čechům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rouška na obličej, ilustrační foto

„Jsou chvíle, kdy trocha improvizace nezaškodí, kdy dokáže výrazně pomoci a překlenout zdánlivě neřešitelné situace. Třeba když je nouze a nedostatek,“ píše Malý.

„Bohužel vždy hrozí hypertrofie improvizačního přístupu, který se z přiznané výjimky stane životním postojem. Ony ‚zlaté české ručičky‘ snad kdysi popisovaly situaci, kdy byli všichni v koncích, když tu přiskočil fikaný našinec, pohotově zaimprovizoval a problém vyřešil. Jenže pak se z toho stal obrozenecký národní kýč a foukání na nacionální ego. Z přiznané ‚vychytávky‘ pro výjimečné situace se stal standard, a nakonec se vše transformovalo do pocitu, že improvizace je nejlepší z tvůrčích postupů a pouhé provizorium je nejlepším výsledkem,“ dodává. Podle jeho slov však mnozí, kteří věří tomuto mýtu, nejsou mistři improvizace, ale její oběti. 

„Lidé, kterým se provizoria a náhražky zažraly tak moc pod kůži, že přestali uznávat standardní řešení. Možná že na ně úplně zapomněli, nebo jim jen přestali věřit. Nevěří systematickému přístupu a stavějí se k němu tak, že ho improvizacemi a snahou ‚udělat to jinak‘ sabotují a jeho zákonité zhroucení pak považují za důkaz toho, že to nefunguje,“ dodává Malý. 

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 15007 lidí
Jak říká, žasne, když poslouchá, že lidé vážně řeší, jak místo nanoroušek budou nosit obyčejné látkové, jen si na ně našijou štítek. „Nebylo by jednodušší tu nanoroušku prostě koupit? Samozřejmě bylo, ale chyběl by ten pocit ‚vyzráli jsme na to‘,“ píše Malý.

Z celé pandemie se v hlavách části národa stal podle něj festival národního odboje v pasivní rezistenci. „První cenu vyhrajou ti, kdo budou dělat přesný opak toho, co po nich ‚vrchnost‘ chce, ale zaimprovizují to tak skvěle, že to bude vypadat, že dělají, co mají. Protože čím víc kliček, tím víc ‚zlatý ručičky‘!“ dodal se slovy, že vláda tomu nepomáhá a chová se jako vrchnost. 

„V normální zemi s normálním premiérem by třeba pomohlo, kdyby onen premiér v primetime vystoupil na půl hodiny a srozumitelně řekl národu, co se děje, proč se to děje, jak tomu chce zabránit, proč zrovna takto a co tím kterým zákazem sleduje. Kdy jsme něco takového zažili naposledy? To je vlastně jedno, něco mi totiž říká, že dnes bychom u nás sledovali půl hodiny obviňování všech ostatních, proložené nářkem. Tak radši nic, zapomeňme na to... obávám se ale, že to, co kolem sebe vidíme, není jen důsledek naprosto neschopné vlády a chaotického státu. Nezanedbatelnou měrou se na devastaci a rozkladu podílí závislost některých lidí, obětí improvizace, na pocitu, že na to vyzráli. Navíc umocněným o pocit, že ‚nejsou ovce‘, že podle nejlepších českých tradic ‚napálili vrchnost‘ a že jsou ti mýtičtí čeští lidé, na které si jen tak nikdo nepřijde,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…