Místopředseda Nejvyššího soudu o názorech, co mají být brány vážně

28.12.2013 20:45 | Zprávy

Přestože nový občanský zákoník, který začne platit na Nový rok 2014, nezpůsobí přímo kolaps, přinese řadu problémů. V rozhovoru pro server iHNed.cz to uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Přiznává, že při hledání významu řady ustanovení zákoníku bude nutné zkoumat i judikaturu z doby Rakousko-Uherska. Fialu také zarazilo, že nebyl vyslyšen apel předsedů odvolacích soudů.

Místopředseda Nejvyššího soudu o názorech, co mají být brány vážně
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Fiala přiznává, že první roky platnosti nového občanského zákoníku se sníží předvídatelnost soudních rozhodnutí: „Když se dnes jako podnikatel nebo občan obrátíte na advokáta s prosbou o radu, řekne vám, jak celá věc dopadne. Ví totiž, jak soudy v obdobných věcech rozhodují. Příští rok vám ale korektní advokát na vaši otázku řekne pouze svůj názor a dodá, že neví, kam se bude ubírat judikatura soudů,“ uvedl Fiala.

Význam řady ustanovení nového občanského zákoníku bude nutné hledat v soudních verdiktech minulých. Jak hluboko do minulosti budou muset soudci v takových případech zajít? „Celá řada dosud precedentních rozhodnutí bude použitelná. Nejvyšší soud bude mít jistě tendenci použít z judikatury všechno, co se použít dá. Je to totiž zkrácení cesty ke stabilizaci poměrů. Musíme se ale dívat nejen do minulosti české judikatury, ale i do judikatury zahraniční. Osobně se již dvacet let specializuji na dědické právo. Vždy jsem hledal řešení typových problémů i v judikatuře velmi staré, třeba i z doby Rakouska-Uherska. Tedy ano, budeme muset sahat do velmi starých rozhodnutí, prvorepublikových i dřívějších.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…