Premiér Petr Fiala nemusí být ekonomický nedouk, jak ho v souvislosti s jeho vizí srovnat české platy na německou úroveň do pěti let mnozí označují, ani bezbřehý populista, jak si o něm myslí jiní. Možná jen předseda vlády předhodil veřejnosti téma, které odvede pozornost od skutečných a vládou nijak neřešených problémů. Třeba od toho, že pro nastávající zimu musí velká část domácností v Česku, které jsou připojeny na centrální vytápění, počítat s tím, že si za teplo připlatí. Teplárenské sdružení ČR nyní informovalo, že uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent, což zvýší výdaje na vytápění a ohřev vody v průměru nejčastěji o vyšší desítky korun měsíčně. Ještě více se ovšem změní ceny tepla z tepláren, které spalují biomasu. Teplo mohou zdražit až o pětinu.
Nabízí se tedy otázka, zda je další zdražování těchto forem vytápění nevyhnutelné a zda se mu nedá nějak čelit. „Samozřejmě technicky a ekonomicky není tak rychlé a tak velké zdražování energií v Česku nevyhnutelné. Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, tak bychom asi už měli energetickou politiku, která by dovolila využívat levné domácí uhlí do roku 2049 (jako Poláci), do kdy máme připraveny k těžbě jeho bezkonfliktně vytěžitelné rezervy. Do roku 2050 je reálné postavit nové energetické zdroje, do roku 2030, kdy vláda plánuje konec uhlí, to možné v žádném případě není,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Vladimír Budinský, předseda spolku Konec uhlí – nová energie.
Spalování biomasy ani přechod na plyn nepomohou
Ví přitom, co se dalo udělat pro to, aby na české domácnosti nedopadalo neustálé zdražování dodávek tepla. „Asi bychom, kdyby tu byla kompetentní vláda, už měli schválený a v Evropské unii notifikovaný i nástroj – kapacitní platby, který by umožnil prozatímní spolehlivý provoz našich elektráren a tepláren na fosilní paliva (uhlí i plyn). Asi bychom měli regulátora (Energetický regulační úřad), který by plnil funkci a nedovolil by tak rychlý růst cen energií u regulované složky a možná bychom neměli DPH na energie 21 procent, takže suma sumárum máme v paritě kupní síly elektřinu nejdražší v EU,“ upozorňuje někdejší předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
biomasa , emisní povolenky , EU , Fiala , plyn , předsednictví , uhlí , Smutný , teplo , skleníkové plyny , CO2 , Budinský , teplárna , fosilní paliva , vytápění , EU-ETS II
autor: Jiří Hroník
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 19 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim