Můj soused muslim... Průzkum v evropských zemích ukázal nálady, ze kterých by vítače kleplo

24.08.2017 20:04

Nadace Bertelsmann ve své aktuální studii srovnává stupeň integrovanosti příslušníků muslimské komunity v pěti západoevropských zemích. Úspěšnost integrace muslimů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii a Velké Briánii je značně rozdílná.

Můj soused muslim... Průzkum v evropských zemích ukázal nálady, ze kterých by vítače kleplo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Jedno však má výše zmíněných pět evropských zemí společné. V každé z nich je muslimská komunita početně značně zastoupena. Například v Německu žije podle oficiálních údajů téměř pět milionů muslimů a ti tak tvoří přibližně šest procent populace. V Rakousku potom dle nedávno zveřejněných statistik žije asi 700 000 muslimů, což představuje asi devět procent. Ze sledovaných zemí tedy pravděpodobně nejvíc.

Jak uvádí rakouský deník Der Kurier, studie hodnotí v jednotlivých zemích schopnost muslimů dorozumět se novým jazykem či uplatnit se na pracovním trhu. Konkrétně v Rakousku představuje problém neznalost němčiny. Pouze 21 % muslimů hovoří německy odmalička. Ve Francii je to přitom s francouzštinou téměř třikrát více. Za Francií zaostává Rakousko také ve srovnání s poměrem muslimů, kteří opouštějí vzdělávací systém ještě před dovršením sedmnáctého roku.

Celý text v němčině máte k dispozici ZDE.

V Rakousko končí v tomto věku se školou čtyřicet procent muslimů, zatímco ve Francii pouze jedenáct procent. Na růžích nemají muslimové ustláno ani co se týká uplatnění na pracovním trhu. V současné době jsou bez práce jen tři procenta nemuslimů, ale v případě muslimů je tento údaj téměř trojnásobný. Ještě hůře jsou na tom muslimské ženy, z nich má práci na plný úvazek jen třetina. Jak studie naznačuje, hlavním důvodem jsou tradiční zvyklosti v muslimských rodinách, kde se od žen přílišná aktivita v pracovním procesu neočekává.

Příliš optimistické nejsou ani výsledky průzkumu, který sleduje, do jaké míry se muslimové pravidelně stýkají s příslušníky ostatních náboženství. Ve Švýcarsku kladně odpovědělo 87 % respondentů, ovšem v Rakousku jen 62 %, což bylo nejméně ze všech pěti sledovaných zemí. Rakušané také mají k muslimům nejvíce negativní vztah. Téměř třicet procent Rakušanů uvedlo, že by nechtělo bydlet vedle muslimských sousedů. To je více než dvojnásobek než ve Francii a o deset procentních bodů více než v Německu.

Pokud lze věřit odpovědím muslimů, kteří se cítí diskriminovaní i tehdy, když se v řeznictví musí dívat na porcování vepřového, nejvíce jich pociťuje diskriminaci právě v Rakousku. Téměř 70 % z nich uvedlo, že se za poslední rok setkalo s nemístnými reakcemi okolí kvůli svému náboženství. Ve Švýcarsku a v Německu přitom podobné negativní zkušenosti přiznala jen třetina příslušníků tamních muslimských komunit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…