Muslimové musejí převzít islám od islamistů, domnívá se alžírský spisovatel Boualem Sansal a vybídl k diskusi

9.1.2016 6:56 odp.

„Jedině blázen tráví celý den v mešitě, po celý den se modlí a vykřikuje: Alláh, Alláh, Alláh,“ míní v rozhovoru, který zprostředkovaně přinesly Literární noviny od německého serveru Deutsche Welle, alžírský spisovatel Boualem Sansal. Ten se také vyjádřil k tomu, zdali je opravdu Evropa tak slabá, či jestli jsme neměli džihádisty zastavit již před lety.

Muslimové musejí převzít islám od islamistů, domnívá se alžírský spisovatel Boualem Sansal a vybídl k diskusi
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

„Byli to podivní lidé. Ani nenosili obvyklý plnovous. Oblékali se a chovali se jinak než Alžířané. Organizovali revoluční projevy,“ řekl muž, o kterém se říká, že je vůči muslimům radikálnější než Michel Houellebecq (francouzský spisovatel, který byl Ligou lidských práv obviněn z podněcování k rasové nenávisti, pozn. red.) na adresu prvních islamistů v Alžírsku.

„Většina z nich přišla ze Saúdské Arábie a Egypta. Mluvili o islámu a svobodě,“ podotkl dále Sansal s tím, že to bylo v roce 1960. „Do roku 1980 byli islamisté již všude a začala válka,“ dodal a uvedl, že jedině blázen tráví celý den v mešitě, po celý den se modlí a vykřikuje: Alláh, Alláh, Alláh.

„Zpočátku se islám dostal do západní společnosti a hledal v ní své místo. To ale nenašel,“ poznamenal dále v rozhovoru Sansal, podle kterého chce každé náboženství v určité zemi působit oficiálně a legitimně. „Přáli si stavět své mešity a vyučovat islám. Přitom západní společnost je značně ateistická, a proto ji to ani nezajímalo. Zato muslimové se dožadují svého postavení ve společnosti, a to vytváří problém,“ vysvětlil, kde podle něj vznikl problém, který Evropa podcenila.

Důležitá je diskuse o islámu. Musí se mu vysvětlit pravidla

Podle něj měli islamisté obrovský vliv na chování žen a mládeže. „Mladí se přitom rádi baví, ale dnes místo na fotbal nebo na pláž jdou do mešity,“ upozornil v rozhovoru a dodal, že chyba byla i na straně tzv. intelektuálů, kteří moc dobře věděli, že po sociální změně dochází k politické a filozofické, a jelikož islamizace pramení z islámu, je proto důležitý diskurz o islámu jako takovém.

„Musí se zkoumat vztah islámu vůči společnosti, demokracii, ženám, modernímu světu i ke státu. To, co je pro nás samozřejmostí, naše představy o státu za nic nevysvětlíte muslimovi, který celý život žije v islámu,“ poukázal na problém, který je podle něj především v tom, že v islámu nic takového není. „Daleko silněji v něm zní, že je to Bůh, kdo řídí člověka,“ řekl o islámu Sansal, ale připustil, že pokud islám a demokracie nejsou v současné době slučitelné, nemusí tomu tak být do budoucna.

„Právě tak křesťanství a demokracie se dříve nepasovaly. Vládl Bůh a církev vládla lidským duším. Když se zrodila demokracie, došlo ke konfliktu mezi náboženstvím a demokracií,“ vrátil se v rozhovoru s německým serverem zpět do minulosti.

Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

„Je již pozdě! Islamisté jsou už všude zde. My, v muslimských zemích, nemáme moc nad evropskými muslimy. Ale tu nemáte ani vy. Proto je pozdě,“ varoval Sansal následně před tím, že už je pozdě na nějakou diskusi s islamisty. „Muslimové musejí převzít islám od islamistů. Neboť islamisté ničí jejich náboženství,“ řekl na závěr rozhovoru, kde se vyjádřil k tomu, že to platí i o evropských muslimech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

22:22 Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová varovala Spojené státy před úvahami o zařaze…