Můžete se Zemanovi smát, ale legrace za chvíli skončí. Politolog Pehe varuje

27.07.2013 9:31 | Zprávy

Česko se nebezpečně blíží realitě v nějaké banánové republice a není to jen kvůli vedrům, ale především kvůli výrokům a bonmotům Miloše Zemana nebo běsnění expremiéra Petra Nečase (ODS) nad počínáním státních zástupců. Řada kalamit v minulosti začínala jako fraška, upozorňuje politolog Jiří Pehe.

Můžete se Zemanovi smát, ale legrace za chvíli skončí. Politolog Pehe varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

"Demokratická politika může fungovat jen tehdy, je-li založena na určité důvěře a uměřenosti. Tedy pouze v případě, že ne všechny zvyklosti jsou považovány za 'idiotské'," píše Jiří Pehe ve svém komentáři zveřejněném na osobních stránkách Pehe.cz.

Ponižováním pravicových stran Milošem Zemanem se prý veřejnost baví. Minimálně ta její část, která si jej zvolila za prezidenta. I ti, kteří se baví, jak Zeman vodí bývalou vládní koalici za nos, když naznačuje, že by možná na druhý pokus jmenoval vládu pod vedením Miroslavy Němcové (ODS), by měli ale zbystřit. Když prezident požaduje 101 notářsky ověřených podpisů, což klidně doprovodí bonmotem, že "jmenování vlády je právní úkon, který by měl mít přinejmenším stejnou právní garanci jako koupě motocyklu", je třeba mít se na pozoru.

Pozor na kalamitu

Právě takové výroky totiž přibližují Česko realitě banánových republik, píše Pehe. Pokud si prý počínání prezidenta převedeme do absurdních důsledků, mohlo by se příště stát, že až bude chtít on vystoupit na půdě sněmovny, bude od něj její předsedkyně požadovat lékařské osvědčení, že nemá "virózu". "Vždyť kdo by si přál, aby pan prezident snížil důstojnost státu, v němž se jmenování vlády právně rovná koupi motocyklu, tím, že by spadl během řečnění někam pod řečniště?" ptá se ironicky politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…