Na Slovensku nám nabídli azyl. Prý, co kdyby? Byli jsme v rodišti Jozefa Tisa

23.10.2024 18:05 | Reportáž

„Fico sice něco jiného říká na Slovensku a pak mezi potentáty Evropské unie, ale pořád o dost lepší než progresivci,“ řekl ParlamentnímListům.cz důchodce na náměstí v Bytči. Jde o město na Slovensku na březích Váhu nedaleko českých hranic. Narodil se tam a stále tam stojí jeho rodný dům Jozef Tiso, někdejší prezident první Slovenské republiky, což byl za druhé světové války jeden ze satelitů Hitlerovy třetí říše.

Na Slovensku nám nabídli azyl. Prý, co kdyby? Byli jsme v rodišti Jozefa Tisa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Okolo Tisova rodného domu

„Sú Česi a Česi,“ řekl lakonicky důchodce, jenž se vyhříval v odpoledních paprscích podzimního sluníčka na lavičce na náměstí Slovenské republiky v Bytči. Zeptali jsme se ho, jaké jsou nálady u bratrů Slováků po jejich parlamentních a prezidentských volbách. Část Čechů se totiž stále obává, že se Slovensko stane v lepším případě východní totalitou, v horším dobrovolným ruským satelitem. A část Slováků jim na to odpovídá: „Fico i Pellegrini byli zvoleni v řádných demokratických volbách, tak ‚choďte do riti‘!“

Na skok v Bytči

Přejdeme do češtiny, aby tomu někteří mládežníci rozuměli. „Víte, já moc tyhle třenice nechápu. Vždyť u vás byl premiérem a málem i prezidentem Slovák Babiš. A on i současný český prezident mají svou komunistickou výslužku. Je nicméně smutné, že blbí politici dokážou takhle rozdělovat vlastní obyvatele, přitom by měli dělat opak,“ sdělil senior s tím, že volil Slovenskou národní stranu s Andrejem Dankem v čele, která je dnes ve vládní koalici. „Fico sice něco jiného říká na Slovensku a pak mezi potentáty Evropské unie, ale pořád o dost lepší než progresivci. A mladý Pellegrini? Udělal pár bot, něco se mu povedlo, ale je to mladík, takže ještě uvidíme.“

Bytča je dnes městečko s přibližně 12 000 obyvateli. Ve slovenské historii má dost zajímavé, byť mnoha lidem neznámé místo. Podle některých historiků zde sloužila císaři a starala se také o uvězněného zbojníka Tomáše Uhorčíka slovenská legenda Juraj Jánošík. V roce 1611 tam byla za své krvavé činy odsouzená Alžběta Báthoryová, přezdívaná jako Čachtická paní. Obě postavy známe z více či méně zdařilých filmů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Merkelová zvedla ruku a Petr Bystroň je za to popotahován. Evropský parlament souhlasí

8:17 Merkelová zvedla ruku a Petr Bystroň je za to popotahován. Evropský parlament souhlasí

Petr Bystroň (AfD) byl zbaven imunity v Evropském parlamentu. Cesta k trestnímu vyšetřování za sdíle…