Na Slovensku to vře. Kiska vzkazuje Ficovi jasně a stručně, co přijde. Navíc přibyl vážný výrok o mafii

13.02.2020 17:48

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který jde do slovenských voleb konaných již 29. února se svojí stranou Za lidi, se během úterý na setkání se svými podporovateli v jihoslovenské Nitře vyjádřil, že je připravený po volbách spolupracovat s dalšími opozičními a neparlamentními stranami. Volby podle něj Slovensku přinesou „novou budoucnost“. Ostře se vymezil proti nejsilnější straně Směr-sociální demokracie bývalého premiéra Roberta Fica. Expremiérovi vzkázal, že jej v minulosti porazil již třikrát. Vyjít vstříc hodlá i ekologickým aktivistům.

Na Slovensku to vře. Kiska vzkazuje Ficovi jasně a stručně, co přijde. Navíc přibyl vážný výrok o mafii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32495 lidí
Volby na Slovensku se budou konat již 29. února, a bývalý slovenský prezident se tak dnes rozhodl vybídnout k účasti své podporovatele v jihoslovenské Nitře. „Jsem přesvědčen, že 1. března se vzbudíme do rána, které přinese pro naši zemi novou budoucnost,“ řekl Kiska, jehož strana je s preferencemi kolem deseti procent čtvrtým nejpopulárnějším politickým subjektem v zemi.

Kiska věří, že po 12 letech vlád Směru-SD se k moci dostanou noví politici. „Co je nejdůležitější v těchto dnech – hlavně je třeba přesvědčit lidi, aby šli volit. K tomu, aby zvítězilo zlo, stačí, aby dobří lidé neudělali nic,“ snažil se povzbudit k účasti Kiska.

Podle průzkumů by vládu s většinovou podporou ve sněmovně muselo vytvořit nejméně pět formací, které se vymezují vůči současné koalici. Podle Kisky to prý „dají“. „My tuto odpovědnost vezmeme a nezklameme vás,“ řekl Kiska o případné povolební spolupráci s dalšími opozičními a neparlamentními stranami.

Fotogalerie: - Kiska se Zemanem v Terezíně

Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Národní památník Terezín
Kříž s trnovou korunou v Národním památníku v Tere...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Davidova hvězda v Národním památníku v Terezíně

Zároveň se ohradil vůči Ficovi, který předloni v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka rezignoval na funkci premiéra. A mluvil, že jej porazil již dříve. „Fica jsem porazil třikrát. Nestal se prezidentem, byla to první potupa v jeho kariéře. Musel odejít jako premiér a potřetí – chtěl být předsedou Ústavního soudu,“ sčítal Kiska, který Fica porazil v přímé prezidentské volbě v roce 2014.

Vyjít vstříc hodlá i ekologickým aktivistům. Jakmile setkání Kiskovy strany narušili dva aktivisté ekologické organizace Greenpeace Slovensko, kteří upozornili na důležitost klimatické změny, rozhodl se, že od nich převezme ekologickou výzvu.

Bývalý slovenský prezident Kiska je po prezidentce Zuzaně Čaputové, premiérovi a místopředsedovi Směru-SD Peteru Pellegrinim třetím nejpopulárnějším politikem v zemi. Jeho obliba u voličů ale dlouhodobě klesá.

Fotogalerie: - Čaputová na Hradě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...

Kiskova strana ještě na konci loňska v průzkumech veřejného mínění soupeřila s koalicí Progresivní Slovensko/Spolu o post lídra pomyslného bloku stran proti Směru-SD. Letos v lednu se ale na druhé místo v žebříčku popularity za Směr-SD dostalo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti s preferencemi kolem 13 procent, které na třetí místo odsunulo pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

V prosinci byl také Kiska obviněn z daňového deliktu v souvislosti s financováním své prezidentské kampaně prostřednictvím rodinné firmy. Kiska stíhání označuje za politickou kampaň a viní z ní i Fica.

„Moje obvinění je špinavá politická kampaň a je důkazem politického vydírání a mafie, která ovládá Slovensko. Fico mě před tím varoval, když jsem ho odmítl jmenovat na Ústavní soud SR. Ještě jako prezident jsem takovýto postup Ficovy policie avizoval,“ konstatoval Kiska s odkazem na skutečnost, že Ficova strana Směr spravuje ministerstvo vnitra.

Fotogalerie: - Robert Fico na právech

Premiér Slovenské republiky Robert Fico měl předná...
Přednášku zorganizoval Spolek českých právníků Vše...
Premiér SR Robert Fico
Studenti slovenskému premiérovi pokládali také dot...
U některých dotazů se Robert Fico i zasmál
Otázky kladlo také dost slovenských studentů, kteř...

Firma KTAG se mohla dopustit daňového trestného činu a v době, kdy k němu došlo, byl jednatelem i Kiska. Firma před volbami v roce 2014 platila Kiskovi kampaň, náklady na ni si zahrnula do nákladů, poté stát požádala o vratku DPH, i když jí stát nevyhověl, podle policie už jen žádost o vratku je trestným činem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…