Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski hovoří v souvislosti s posledními událostmi na Ukrajině o nejhorší bezpečnostní krizi v Evropě za desítky let. Schůzku Rady bezpečnosti kvůli „očividné invazi" žádala vedle ukrajinských představitelů také Litva, která je nestálým členem tohoto vrcholného orgánu OSN. Rusko nařčení o vojenském vpádu odmítá. Proti tomuto tvrzení se totiž mezitím ohradil ruský zástupce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Andrej Kelin. Moskva prý o invazi nemá „žádný zájem".
„Považuji za nezbytné, aby naši západní partneři svolali mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusko výrazně zvýšilo vojenskou přítomnost na Ukrajině," řekl premiér podle listu Ukrajinska pravda. Zároveň apeloval na Západ, aby Rusku „zmrazil aktiva a finance až do chvíle, kdy Rusko stáhne své ozbrojené síly a techniku z ukrajinského území".
Ukrajinský premiér Jaceňuk je podle svých slov přesvědčen, že dosavadní západní sankce proti Rusku neměly žádoucí účinek. Ukrajinský premiér proto soudí, že „ruskou agresi" může zastavit jen zmrazení veškerého ruského majetku a bankovních transakcí „v členských zemích Evropské unie, USA a v zemích G7".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk