Naprostý úlet, Stanjuro. Ekonom Pikora bije na poplach

04.06.2023 7:21 | Zprávy

Rozpočet ministra financí Zbyňka Stanjury je už dnes v žalostném stavu a bude ten nejhorší v dějinách, píše v komentáři pro Reflex ekonom Vladimír Pikora. Podle jeho slov by měl být připraven nový rozpočet i ozdravný balíček na rok 2023 a vláda by měla okamžitě omezit výdaje na chod státu. Obává se však, že na to vláda nenajde odvahu a deficit státního rozpočtu za celý rok významně překročí částku 400 miliard. „To je naprostý úlet, se kterým se musí něco ihned dělat,“ alarmuje.

Naprostý úlet, Stanjuro. Ekonom Pikora bije na poplach
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Pikora se děsí stavu, kdy za prvních pět měsíců tohoto roku činí rozpočet 271 miliard korun. „Vláda sestavila rozpočet s tím, že za celý rok bude mít deficit 295 mld. Kč. Dalo by se proto předpokládat, že koncem května bude deficit činit pět dvanáctin uvedené částky. To by bylo zhruba 123 miliard korun. Jenže deficit ve skutečnosti tvoří neuvěřitelných 271 miliard korun. To je nejhorší výsledek hospodaření státu, jaký jsme tu kdy měli. Takový tu nebyl ani za covidu. To je naprostý úlet, se kterým se musí něco ihned dělat,“ hrozí se ekonom.

Jako takový je podle něj stávající rozpočet nerealistický a měl by se připravit nový. Zároveň s tím bychom měli připravit nějaký ozdravný balíček. „Ne na roky 2024 a 2025, jak to má učinit nedávno zveřejněný balíček. To je nedostatečné. Musíme připravit balíček na rok 2023. Je nutné okamžitě začít škrtat v řádu minimálně desítek miliard. Musíme přejít do nouzového režimu,“ zdůrazňuje v komentáři pro Reflex.

„Výdaje státu rostly v květnu o 17,8 %. To je skoro dvojnásobek růstu příjmů. To jsou nebezpečně rozevřené nůžky,“ upozorňuje následně a rozebírá celou řadu těch nejvýznamnějších výdajovým položek.

Ze všech součtů mu vychází jediné: „Rozpočet je v žalostném stavu. Vláda by měla okamžitě omezit výdaje na chod státu. Jako ministr bych zmrazil všechny výdaje, které nejsou dané zákonem. Zároveň s tím bych okamžitě rozjel propouštění státních zaměstnanců. Bude to krajně nepopulární, ale je to nutné. Výdaje rozpočtu se utrhly ze řetězu,“ přikládá ekonom návrhy řešení.

Bojí se však, že k takovým krokům nenajde vláda odvahu a že deficit překročí 400 mld. Kč. „Jen za květen vytvořil stát sekeru 70 miliard korun. Pokud se bude hospodařit v dalších měsících jako v květnu, tak bude celoroční deficit činit 760 miliard korun,“ dodává.

„Už teď je jasné, že deficit bude ohromný. To bude jeden ze zdrojů letošní vysoké inflace. Protože co to je inflace? Inflace je růst peněz v oběhu. Kvůli vládě budeme mít delší vysokou inflaci, a tedy i vyšší úrokové sazby. Nezávidím ministrovi. Je vlastně jisté, že jeho rozpočet bude nejhorší v dějinách. Divím se, že se škrty ve stávajícím rozpočtu už dávno nezačal. Už po prvním kvartále bylo jasné, kam se řítíme. My jsme jako občané mohli doufat, že se katastrofa nenaplní. Ministr ale neměl doufat, měl konat. Bohužel tak neučinil. Svou příležitost prospal,“ uzavírá ekonom Vladimír Pikora.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Škrty povedou k ožebračení lidí, zadupání hospodářství, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 04.06.2023 8:35:34
recesi. Zavést progresivní zdanění, není důvod věnovat stovky tisíc nejbohatším v zemi, nekupovat nepotřebné zbraně, zavést znovu EET, přestat s doplácením energií, zrušit všechny zbytečné politické náměstky, místopředsedy, ministerstva, cenzorské úřady, nová koryta - např. rozšiřování koryt v Radě ČT, podívat se na vnitropodnikové účetnictví zahraniční matka - česká dcera, na vyvádění zisků ze země, ... Naopak podpořit domácí poptávku valorizací důchodů, snížením daní, udělat pořádek v energetice a zrušit doplácení firmám. Chovat se jako západ, kde nadměrné zisky zdanily a to již za r. 2022. Přestat krmit politické neziskovky. Fiala chce platit úroky za ukrajinský dluh, chlubí se, že na hlavu dáváme Ukrajině nejvíce. Slíbil cca 50 miliard na klimatický fond, prý zapomněli požádat o proplacení 50 miliard z EU. Takové rozhazování peněz žádná země nemůže unést. Pak se hojí na těch nejchudších zaváděním daní, rušením valorizace. Ale stejně jim to bude k ničemu, protože jen uvrhnou zemi do recese, dluhů a podpoří inflaci.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Střelba na Trumpa. Dějí se věci: Zablokovaná zpráva. Ochranka nebyla z tajné služby

20:40 Střelba na Trumpa. Dějí se věci: Zablokovaná zpráva. Ochranka nebyla z tajné služby

Kolem sobotního atentátu na amerického exprezidenta Donalda Trumpa panuje čím dál více otazníků. Pod…