„Na počátku 21. století bylo jasné, že nám tu vyrůstá obrovská masa audiovizuálních mediálních služeb, které začínají svým významem a vahou televizím konkurovat, tehdy se uvažovalo o tom, že by se to mělo regulovat. Evropská komise se tedy rozhodla přistoupit k regulaci něčeho, co je neregulovatelné, tedy k regulaci internetu,“ popsal počátky sporné legislativy Rozehnal.
Regulace vyvolala mezi internetovými tvůrci velký odpor. A protože v něm je politický kapitál, slíbil ministr kultury Martin Baxa (ODS), že se regulaci pokusí zvrátit. „Ministr s tím nemůže udělat nic, protože ústředním orgánem v oblasti audiovize je právě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ministr nemá v tom naprosto žádnou pravomoc. Má asi takovou pravomoc jako my dva. Takže ten nemůže udělat nic,“ zhodnotil jeho sliby Rozehnal pro server Týden.
Ale nemá zcela svázané ruce. „Může ale například iniciovat jednání nebo novelu zákona, která by nějakým způsobem výklad upřesnila. Tady očividně někde zaspal ten logický výklad,“ pokýval hlavou Rozehnal nad zaspáním jak ministra Baxy, tak i vlády Petra Fialy.
A nápady, že by se zavedení regulací zastavilo odvoláním členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? To Rozehnal jednoznačně odmítl. „Odvolání rady tady vůbec nepřichází k úvahu, protože kdy je možné odvolat radu nebo člena rady, je vymezeno zákonem,” odpověděl Rozehnal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera