Ne všichni pohraničníci za komunismu byli grázlové, kteří stříleli na lidi. Říká nadšenec Němeček, který na Šumavě zpřístupňuje pevnůstky

01.07.2020 22:33

REPORTÁŽ Je dobré být hrdinou, ale není dobré být mrtvolou. Proto s rozhodnutím prezidenta Edvarda Beneše podvolit se mnichovskému diktátu souhlasím. Za bývalého režimu nebyli všichni pohraničníci grázlové, kteří stříleli po lidech, jak se o tom dnes soudí. O těchto dvou tuzemských historických tématech, které doposud vzbuzují velké emoce, jsme hovořili s Janem Němečkem, jenž na Šumavě zpřístupnil dvě pevnůstky.

Ne všichni pohraničníci za komunismu byli grázlové, kteří stříleli na lidi. Říká nadšenec Němeček, který na Šumavě zpřístupňuje pevnůstky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Němeček, provozovatel Muzea linie lehkého opevnění

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33269 lidí
„Někdy je politika v Česku velký kocourkov. Přestal jsem to sledovat. Stejně člověk nezjistí, co je a není pravda,“ říká Jan Němeček a na čele se mu z toho dělají vrásky. Sedíme u druhého z řopíků, železobetonové pevnůstky lehkého opevnění, které nedaleko Volar na Šumavě s dalšími nadšenci opravil a zpřístupnil zájemcům.

Benešovo správné rozhodnutí

Když se Němečka zeptáte na jednu z nejdiskutovanějších otázek novodobé tuzemské historie, tedy zda bylo správné vzdát se obrany vlasti a podřídit se mnichovskému diktátu, který rozhodl o postoupení pohraničních území Československa Německu v roce 1938, odpoví kupodivu kladně: „Je dobré být hrdinou, ale není dobré být mrtvolou. Být prezidentem Benešem, také bych neriskoval možnou genocidu Čechů. Při dnešních informacích se mi ale o podpoře jeho názoru rozhoduje mnohem snadněji.“

V roce 2013 si od města Volary pronajal dva řopíky a hned je s partou přátel začal opravovat. Pronájem je dosti symbolický, protože od města dostává jako protiváhu sponzorské dary. V současnosti je z obou lehkých opevnění muzeum pod širým nebem, kde si zájemci mohou za dobrovolné vstupné prohlédnout vnitřek řopíků, různé zbraně, uniformy a tak dále. Němeček bydlí v nedaleké vsi Dobrá, kde jeho syn nabízí ubytování a provozuje restauraci.

Kolektivní vina pohraničníků

Dalším kontroverzním tématem na Šumavě, která leží na hranicích s Německem, je chování příslušníků pohraniční stráže v rámci železné opony. Mnohými jsou označováni za grázly, kteří stříleli do lidí, již se chtěli dostat na Západ, aby dostali dovolenou, řád anebo byli povýšeni. „Víte, tady na čáře jsme věděli nejlépe, jak těžkou měli službu a jaké následky si nesli, když někdo utekl. A opravdu jen málo z nich střílelo do narušitelů. Nebylo to tak vyostřené, jak se dnes rádo ukazuje,“ vysvětluje s tím, že například v kritizovaném Klubu českého pohraničí má mnoho přátel.

Objekty opevnění zadávané ke stavbě v roce 1938 se po stavební stránce podařilo zcela dokončit a částečně vybavit na Šumavě pouze v úseku z Lenory po Soumarský most poblíž toku Teplé Vltavy. Je paradoxem války, že nakonec posloužily bunkry u Soumarského mostu v květnu 1945 Němcům při obraně proti Američanům, kteří od nich „čistili“ Šumavu v rámci osvobozovacích bojů v závěru druhé světové války.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…