Nečasův exporadce šťourá do Babiše: Jak to bylo s chemickými podniky? Proč se to nevyšetřilo?

04.04.2016 9:49 | Zprávy

Server SvobodnéFórum.cz se zaměřil na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Komentář Jiřího Sezemského, bývalého poradce premiéra Petra Nečase, se věnuje Babišově minulosti, a to konkrétně tomu, proč bylo zastaveno vyšetřování Lovochemie.

Nečasův exporadce šťourá do Babiše: Jak to bylo s chemickými podniky? Proč se to nevyšetřilo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Andrej Babiš rád pranýřuje polistopadový vývoj jako éru zlodějin a korupce. Tváří se přitom, jako by v té době v České republice nepodnikal a k žádnému majetku nepřišel. Způsob, jakým koncem devadesátých let získal Lovochemii, přitom opakovaně vyšetřovala policie. A otazníky kolem této kauzy zůstávají dodnes,“ poznamenává úvodem Sezemský.

Podotýká tak, že kromě Čapího hnízda jako stínu Babišovy minulosti, je dalším stínem také ovládnutí Lovochemie, ale i podniků Precheza, Deza nebo Aliachem. A není podle něj ani tajemstvím, že Agrofertu se začalo dařit za vlády Miloše Zemana.

Ale zpět k Lovochemii. „V roce 1995 se stala většinovým vlastníkem této chemičky společnost Proferta, která od státu koupila 51 procent jejích akcií za půl miliardy korun. Kvůli tomu si musela vzít úvěr u IPB. Proferta měla dva tuzemské a jednoho zahraničního akcionáře – německou obchodní společnost BAGS. O rok později do Proferty vstoupila Babišova společnost Agrobohemie, společný podnik Agrofertu a Unipetrolu. Agrobohemie zároveň skupovala na trhu i další akcie Lovochemie, a stala se tak současně jejím přímým menšinovým akcionářem,“ popisuje Sezemský s tím, že inkriminovaný moment nastal v roce 1998, kdy Agrobohemie navýšila základní jmění o 250 milionů korun a získala v Lovochemii majoritu. Babiš byl v té době předsedou představenstva všech tří klíčových firem Lovochemie, Proferty i Agrobohemie.

„Babiš následně Profertu poslal do likvidace. Poté skončila v konkurzu spolu s půlmiliardovým dluhem vůči IPB, ke kterému se Agrofert neznal. Souboj o Lovochemii skončil tím, že společnost BAGS podala na Agrofert trestní oznámení,“ podotkl Sezemský. Jiří Šmejkal, obchodní ředitel BAGS, nazval celou událost typickou tunelizací. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…