Nechcete migranty? Dojde na vás! V ČT vystoupila umělkyně, co u studentů vyvěsila plakáty „Když přišli pro Židy, mlčel jsem“

06.02.2019 7:55

Slovenská umělkyně Ilona Némethová stojí za plakáty, jež visí již od října na budově Fakulty užitého designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Jsou parafrází známého výroku německého filozofa a teologa Martina Nümelera, který řekl: „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem. Nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem, nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“ Némethová nyní o svém díle pohovořila v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Nechcete migranty? Dojde na vás! V ČT vystoupila umělkyně, co u studentů vyvěsila plakáty „Když přišli pro Židy, mlčel jsem“
Foto: reprofoto: vysílání ČT
Popisek: Ilona Neméthová

Výroky, které jsou na plakátech Némethové, odkazují na situaci kolem migrantů. „S tímto textem už pracuji více než pět let. V Ústí nad Labem, kde se nyní nachází jako v bývalých Sudetech, žije několik národů a národností společně a vždy je to důležité o těchto historických souvislostech a minulosti se bavit, otevírat otázky, které mohou být bolestivé, ale vedou k tomu, aby se ty problémy, které jsou přítomné, vyřešily,“ poznamenala Némethová ke své práci. 

Plakáty byly na budově nainstalovány od loňského podzimu, ale veřejnost si jich začala všímat více až ve chvíli, kdy jejich fotografie byla sdílena na sociálních sítích. „Umění tento potenciál vždycky má, a když se podaří vybrat nějaké téma, které je nějakým způsobem důležité právě v tom momentě, když to dílo je prezentované... A věřím i tomu, že umění má takový potenciál, že může měnit přemýšlení lidí a s tím může pomáhat,“ sdělila. 

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9545 lidí

Némethová uvedla, že svým výtvorem reagovala zejména na to, že většina společnosti rezignuje. Podle ní je však důležité, abychom si uvědomovali, že zodpovědnost je na naší straně a že můžeme věci měnit. „Jsme zodpovědní za to, co se děje. Je třeba si to vždy uvědomovat, že když se začíná ve společnosti nějaké vyloučení nějaké skupiny, tak vždy přijde řada na každého a to nikdy v historii se nestalo jinak,“ sdělila s tím, že si musíme být jistí, že řada může přijít i na nás. 

Celý pořad najdete ZDE.

„Populistické strany využívají problém utečenecké krize anebo utečeneckého problému a snaží se tím získat voliče a získat víc moci, a proto je důležité, abychom si uvědomovali, že vlastně ten problém je tu a musíme to řešit a musíme jednoduše o tom uvažovat,“ uzavřela Némethová a odmítla, že by její dílo bylo politickou propagandou.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…