Nějaký profesor... Slova Václava Havla ubližují Jiřímu Drahošovi. Dohledali jsme je přesně

17.01.2018 13:00

Varoval před lety Václav Havel před Jiřím Drahošem? Reálně pochopitelně nikoliv, ale v posledních dnech po sociálních sítích koluje citát prvního českého prezidenta, který bil na poplach, aby se hlavou státu v budoucnu nestal „starý profesor bez politických zkušeností a autority“. Desítky lidí to právě takto na sítích dávají do souvilosti s Drahošem. Podívejte, co přesně prezident Havel v roce 1998 řekl.

Nějaký profesor... Slova Václava Havla ubližují Jiřímu Drahošovi. Dohledali jsme je přesně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Bitva o Hrad jede naplno. Političtí příznivci a oponenti obou kandidátů se předhánějí v komentářích, média nepíší téměř o ničem jiném a nejinak je tomu i na sociálních sítích.

Vedle mnohdy i neověřených a falešných sdělení o kandidátech nebo volbách (třeba lživá výzva o prvním a druhém kole voleb, více info ZDE), lidé hledají nejrůznější stará vyjádření Miloše Zemana i Jiřího Drahoše, ale i dalších osobností.

Anketa

Jak byste ohodnotili dosavadní prezidentování Miloše Zemana? Jako ve škole

79%
3%
4%
1%
13%
hlasovalo: 27424 lidí

Dokonce se objevil zajímavý citát prvního českého prezidenta Václava Havla, který vyslovil varování, aby se v budoucnu nestal prezidentem „profesor bez politické osobnosti“. Někteří uživatelé sociálních sítí to dávají do souvislosti s kandidátem Jiřím Drahošem.

Samozřejmě jde o pouhé nadsázky, Václav Havel pochopitelně nikdy nic takového neřekl o Jiřím Drahošovi, ale pouze obecně.

ParlamentníListy.cz dohledaly a ověřily pravost Havlova výroku a přinášíme ho v plném znění, přesně tak, jak ho v roce 1998 z rozhlasových Rozhovorů z Lán, citovala média.

„Budoucí prezident bude buďto produktem nějaké mocné strany, produktem do té míry silným, že mu ta strana sežene podporu i některých jiných, aby vůbec prošel v parlamentě. Anebo to bude neutrální starý profesor egyptologie, znající patnáct jazyků, a muž do té míry neškodný, že je všemi volitelný, ale muž bez politické osobnosti, muž třeba velké lidské osobnosti, ale bez politické autority, bez politické váhy,“ uvedl tehdy podle přepisu MF Dnes Václav Havel v rozhlasovém pořadu s tím, že obě možnosti jsou podle něho špatné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

18:46 VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde b…