Nejlepší by bylo Putina zabít, říká ruský umělec

12.03.2022 12:56

Televize Nova v 90. letech minulého století vysílala pořad Gumáci, kde se terčem humoru stali politici. Dnes třiašedesátiletý Viktor Šenderovič se v 90. letech minulého století podílel na podobném pořadu v ruské televizi NTV. Ale když si tam začali tropit žerty z Vladimira Putina, musel pořad náhle skončit. Dnes říká, že by vůbec nejlepší bylo Putina zabít. Upozorňuje ale také, že každý Rus není jako Putin a že je třeba oddělovat ruskou kulturu od ruské politiky.

Nejlepší by bylo Putina zabít, říká ruský umělec
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

V rozhovoru pro MF Dnes Viktor Šenderovič poznamenal, že to nejlepší pro Rusko by teď bylo, kdyby někdo, třeba i nějaký umělec, odstranil Putina. A pokud to nejde, tak se prý umělci musí pokusit pohnout veřejným míněním.

„No, jestli ho nemůže fyzicky zabít... Což by bylo to nejlepší, co by mohl udělat. (smích) Tak se nadále snažit ovlivňovat co nejvíce lidí. To jsme tam ostatně mnoho let dělali. Nejdříve jsme se o to snažili v televizi NTV. Sledovalo nás 80 milionů diváků, takže první, co Putin udělal, bylo, že nás odstranil. Lidé mě dnes mohou sledovat jedině na Facebooku. A já budu dál mluvit, dál psát a dál vám dávat rozhovory,“ říká muž, který na počátku letošního roku raději opustil Rusko.

Zdůraznil také, že je třeba světu říkat, že Rusové sice opakovaně zvolili za prezidenta Vladimira Putina, takže nesou jistou míru spoluviny na dnešní situaci, ale přece jen je třeba stále dokola zdůrazňovat, že všichni Rusové nejsou jako Putin. Je třeba zdůrazňovat, že díla Dostojevského či Gogola a ruská kultura obecně mají svou vnitřní krásu a je dobré se jim věnovat bez ohledu na to, co momentálně provádí Ruská federace na poli politiky.

Ruské impérium, které svůj vrchol prožívalo za časů diktátora Stalina, se postupně rozpadá. Nejprve z vlivu Kremlu unikly státy někdejší Varšavské smlouvy včetně Československa. Rozpadl se Sovětský svaz. Tři bývalé sovětské republiky v Pobaltí jsou dnes součástí EU a NATO. A po válce proti Ukrajině, kterou rozpoutal Putin teď, bude podle umělce a Putinova kritika následovat i rozpad Ruské federace, jak ji známe dnes.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

22:35 Kostlivec Vondry? „Úplatky v Promopro. Věděl o nich. Možná si sám odnesl igelitku.“ Zasvěcený promluvil

Česká vláda, jedna z nejmilitantnějších vlád na světě, vsadila vše na strašení válkou, a vychází jí …