Někdy jste papežštější než papež, říká vedoucí diplomat Íránské islámské republiky v Česku

24.08.2016 11:05 | Zprávy

ROZHOVOR. Po dvaceti letech izolace v podobě embarga se obrovský trh Íránu, který obsluhuje 78 milionů obyvatel, otevírá a čeká na modernější technologie pro těžbu ropy, jíž má země čtvrté největší zásoby na světě, i na další strojírenské celky, stroje, zařízení. O možném dalším rozvoji vzájemných vztahů i věcech, které ho brzdí, hovořil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vedoucí diplomat velvyslanectví Íránské islámské republiky v ČR Ali Akbar Jowkar, nejvyšší diplomatický zástupce této země u nás.

Někdy jste papežštější než papež, říká vedoucí diplomat Íránské islámské republiky v Česku
Foto: Václav Senjuk
Popisek: Vedoucí diplomat velvyslanectví Íránské islámské republiky v ČR Ali Akbar Jowkar

Ačkoli má Írán s někdejším Československem za sebou dlouhou a plodnou dobu vzájemného obchodování, exportu i importu, a to jak před, tak po druhé světové válce, v současné době je úroveň vzájemného obchodu pod potenciálem obou zemí. Jaká je podle vašeho názoru budoucnost a možnosti, které se ukazují?

V diplomacii takové, jakou vyznávám já a naše země, jsme vedeni snahou v cizině všechny síly zaměřit na rozvoj vztahů. A na jejich pozitiva, i když si musíme stále uvědomovat i úskalí a dosavadní nedostatky. Jsem si vědom toho, že na zlepšení obchodních kontaktů a jejich uvedení na někdejší úroveň bude třeba vynaložit poměrně dost úsilí. I tak ale věřím, že se to podaří a dokonce že se dostaneme kvalitativně i kvantitativně výš. Budu rád, když i já svým dílem k tomuto cíli pomohu dospět.

Je možné, že se ještě nějakou dobu budou objevovat i zprávy a informace zpochybňující a zkreslující to, co nyní v Íránu probíhá, ale mohu se zaručit, že snaha o zlepšení z naší strany je poctivá a trvalá. Čehož důkazem může být i takový krok, kdy jsme připraveni poskytnout všem českým podnikatelům, kteří se budou chtít zúčastnit například strojírenského veletrhu v Teheránu letos v říjnu, v podstatě obratem a s vynecháním byrokracie vstupní víza.

Znám samozřejmě historii našich vztahů politických i hospodářských a vím, že sice lze s lítostí vzpomínat, ale účelnější a ve výsledku i prospěšnější je konat tak, aby se případné překážky odstraňovaly, nejlépe průběžně. Vím také, že – když jste zmiňoval vaši první republiku – jsme tehdy považovali vaši zemi ze jednu z TOP 10 v průmyslové výrobě ve světě – jak co do kvality, tak co do rozsahu. Před lety, už po druhé válce, býval také objem naší vzájemné obchodní výměny přes 500 milionů dolarů. Dnes jsme někde na jedné desetině, a to ještě po skokovém zvýšení v loňském roce na dvojnásobek roku 2014! Pro mě je to stále málo, skoro nic ve srovnání s potenciálem obou zemí.

Na stránkách českého ministerstva zahraničních věcí je obšírný seznam komodit, které by se mohly obchodovat – nejspíš ho také znáte. Domníváte se, že je úplný? Nebo existují stále ještě nepoznané nebo nedoceněné možnosti ekonomik obou států pro vzájemnou obchodní nebo výrobní, či dokonce vědeckou spolupráci? A které obory nebo segmenty trhu se jeví nejzajímavěji pro naše firmy na jedné a íránské na druhé straně?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kartous radí „zakročit proti lůze“. Bazalová v šoku, co vypadlo po blackoutu

12:09 Kartous radí „zakročit proti lůze“. Bazalová v šoku, co vypadlo po blackoutu

Paraziti, lůza, kognitivně slabší část společnosti… Chtějí zrušit demokracii, aby dezoláti nezrušili…