Německé noviny: Odchod Abromavičuse z kyjevské vlády může přivést Ukrajinu do nové krize

06.02.2016 13:10

Odstupující ukrajinský ministr ekonomického rozvoje Ajvaras Abromavičus vznesl vážná obvinění proti spolupracovníkům prezidenta Petra Porošenka. Jeho nečekaný odchod může zatáhnout Ukrajinu do nové krize, uvádějí německé noviny Die Welt.

Německé noviny: Odchod Abromavičuse z kyjevské vlády může přivést Ukrajinu do nové krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Původně měl Abromavičus mluvit o privatizaci, ale překvapivě oznámil své odstoupení z funkce. V jeho slovech prý bylo možné slyšet zklamání.

Abromavičus patřil k mladým odborníkům, kteří s nadšením začali reformovat zemi poté, co byl nucen odejít zkorumpovaný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Ovšem poté, co Abromavičus odpracoval na ministerstvu více než rok, pochopil, že bojovat s korupcí na Ukrajině se mu nedaří.

Celý text je ZDE.

Obvinil okolí prezidenta Petra Porošenka z pokusů vytvářet na něj nátlak s cílem získání kontroly nad státními podniky. Poslední kapkou se pro Abromavičuse stal nejspíš pokus zástupce hlavy frakce Blok Petra Porošenka Igora Kononěnka vnutit mu svého člověka do funkce zástupce, píše se v materiálu.

„Obvinění ministra se ukázala jako vážná, mohou vyvolat mimořádně negativní následky pro ukrajinskou vládu,“ píše Die Welt a pokračuje: „Poskytl společnosti důkazy toho, že se reformy uskutečňují obtížně a část nových elit, která přišla k moci po Majdanu, brání boji s korupcí.“

Spolu s ministrem mohou odejít i jeho spolupracovníci, taktéž mladí reformátoři. Abromavičus, který je litevského původu, není jediným cizincem z těch reformátorů, kteří kritizují současnou ukrajinskou elitu. Například bývalý gruzínský prezident, nyní gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili, nazval vládu Arsenije Jaceňuka „hřbitovem reforem“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…