„Může se Evropa zbavit svých zištných iluzí a podívat se reálně na situaci ve státech jižní Evropy? Současná realita říká, že politika přehnaných úsporných opatření selhala. V posledních šesti letech se v rámci ní nepodařilo zvýšit ekonomický růst, zlepšit veřejné služby ani vytvořit nová pracovní místa. Natož, aby byla potlačena míra korupce,“ konstatuje Galbraith. Naopak podle jeho názoru došlo k devastaci vzdělávacího i zdravotnického systému a řecká společnost se dostala na okraj propasti. „Tato politika se proto musí změnit. Ať už se souhlasem Evropy, či bez něj,“ vyzývá Galbraith.
Podle názoru amerického spisovatele a ekonoma se nejvíce chybná politika projevila právě v Řecku, které ztratilo třetinu svého HDP, nezaměstnanost se dostala na 26 % a na 50 % u mladé populace. „Od Pirea až k Aténám jsou vidět jen zavřené obchody a zastavárny. Mnoho Řeků je nyní na mizině, jiní dokonce hladoví. To je také důvod, proč Syriza zvítězila v posledních parlamentních volbách,“ poukazuje Galbraith a kritizuje nesplnitelné závazky, které slíbila splnit předchozí vláda. „Nová řecká vláda požádala o nastolení pozměněných finančních podmínek vyplývajících ze závazků vlády předchozí. Před více než 14 dny ovšem Evropská centrální banka odňala řeckým bankám možnost využívat státní cenné papíry. Atmosféra kvůli termínům a výhrůžkám zhoustla. Vystresování občané hromadí hotovost,“ popisuje situaci Galbraith.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro