Podle Lukjanova sloužily dlouhodobé smlouvy o dodávkách plynu vždy jako základ sovětských a později ruských vztahů se západní Evropou více než 40 let. Vše prý vždy probíhalo k oboustranné spokojenosti. Pozitivně tento fakt ovlivňoval především vztahy mezi Ruskem a Německem. Ovšem jen do letošního roku, kdy propukla krize na Ukrajině, v důsledku níž byl také zrušen projekt South Stream. „Nynější situace vynesla do hlavní role Německo, které je vůdčí silou politické i ekonomické moci EU. V rámci své snahy o změnu tamějšího ekonomického modelu Berlín před rokem a půl doslova zruinoval Kypr. Další podobná opatření budou následovat a Německo se nevyhne odporu ze strany ostatních států,“ tvrdí Lukjanov.
Lukjanov je přesvědčen, že Německo se bude pro získání jejich podpory muset vzdát i svých, vždy nadstandardních a oboustranně prospěšných vztahů s Ruskem. Důležitou otázkou je podle Lujkanova i otázka vztahů se Spojenými státy. „Ty byly podstatně narušeny zveřejněním aféry s odposlechy, které byly pro Berlín nepříjemným šokem. K tomu můžeme přičíst nesouhlas Německa se zahraniční politiku Spojených států na Blízkém východě,“ připomíná Lukjanov a dodává, že v Rusku panuje všeobecné mínění, že Evropa se může vydat směrem k USA, nebo k Rusku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro