Německý kancléř letí do Pekingu. Měli jsme se poučit ze spálení s Ruskem, kritizují jej

03.11.2022 22:10 | Zprávy

Válka na Ukrajině ukázala Německu, že je riskantní, aby jeho ekonomika byla příliš závislá na surovinách dodávaných z Ruska. Německý kancléř Olaf Scholz však koncem tohoto týdne míří do Pekingu za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jednat spolu mají především o obchodních záležitostech, o přístupu k válce na Ukrajině a ke vztahům s Tchaj-wanem. Scholz ve své zemi již čelí kritice, že ve vztazích s Čínou přehlíží politická rizika. Píše o tom iRozhlas.cz.

Německý kancléř letí do Pekingu. Měli jsme se poučit ze spálení s Ruskem, kritizují jej
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

Scholz je prvním představitelem zemí liberální demokracie na státní návštěvě Číny od vypuknutí pandemie koronaviru ve Wu-chanu v roce 2019, a bude prvním významným politickým představitelem, který se setká se Si Ťin-pchingem od doby, kdy čínský prezident upevnil svou moc po otřesech v čele komunistické strany, píše britský deník The Guardian.

V pátek Scholz uskuteční jednodenní návštěvu Pekingu jako představitel vlády, která slíbila, že obrátí list z éry Angely Merkelové, kdy Německo usilovalo o užší hospodářskou spolupráci po finanční krizi v roce 2008 a upevnilo své vztahy během návštěv Číny za 16 let působení Merkelové.

Současná německá koaliční vláda tří stran naopak oznámila záměr snížit svou ekonomickou závislost a posílit vztahy s demokratickými státy v Asii. V koaliční smlouvě podepsané na konci loňského roku označila své vztahy s Čínou za „systémové soupeření“ a zdůraznila potřebu řešit „otázky geopolitické a bezpečnostní politiky společně se Spojenými státy a s kritickými indo-pacifickými partnery, jako jsou Japonsko, Austrálie a Indie“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…