Nemohla jsem dál, dostala bych inkfart. Miroslava Němcová vysvětluje, proč odešla při inauguraci. Zeman prý přísahal křivě

08.03.2018 19:44

Čtvrteční inaugurační projev hlavy státu České republiky Miloše Zemana se neobešel bez skandálu. Došlo k němu poté, co prezident ve svém projevu zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, opřel se do jeho médií a zpochybnil objektivitu České televize. Někteří politici protestně v jeho průběhu projevu odešli, jako první opustila Vladislavský sál bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), kterou následovali i někteří poslanci z TOP 09. „Měla bych z toho infarkt,“ vyjádřila se v rozhovoru pro ČT k inauguračnímu projevu prezidenta.

Nemohla jsem dál, dostala bych inkfart. Miroslava Němcová vysvětluje, proč odešla při inauguraci. Zeman prý přísahal křivě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

„Nechtěla jsem dál poslouchat, protože prezident okamžitě po složení slibu ho začal porušovat. Byla to křivá přísaha. Útočí na média, útočí na některé lidi, ale sám se obklopuje těmi, kterým patří stejná kritika,“ uvedla Němcová v rozhovoru pro Seznam poté, co opustila Vladislavský sál. Pro ČT zase zmínila prezidentova poradce Nejedlého či fakt, že prezident pověřil sestavováním vlády trestně stíhaného člověka. „U toho tam nemohu sedět, já bych z toho měla infarkt,“ sdělila Němcová pro ČT.

Chvíli poté ji následovali politici strany TOP 09, kterou Zeman ve svém projevu přímo zmiňoval a též ji kritikou nešetřil. „Opouštím sál. Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu ve staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře,“ reagoval na projev na svém Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Útok na nezávislá média je ovšem vyloženě neslušný. Proto jsme odešli,“ napsal na svém twitterovém účtu poslanec Dominik Feri, kterému se nelíbilo, že Zeman útočil na svobodu médií.

To samé podle serveru Echo24.cz kritizoval i místopředseda lidovců Marian Jurečka. „Odešel jsem tak jako někteří jiní poslanci a senátoři ze sálu. Ústavní část schůze byla naplněna, s útokem na média a svobodu slova nesouhlasím! Bohužel pan prezident nepřekvapil,“ uvedl na svém Twitteru.

I když byl pro některé Zemanův projev nesnesitelný, byli i tací, kteří zůstávali hlavně z důvodu úcty vůči prezidentskému úřadu. „Chápu, že někteří poslanci měli důvod k odchodu ze sálu,“ řekl pro ČT předseda ODS Petr Fiala.

„Zemanův projev po složení slibu byla mravní ubohost. Kýble špíny a nenávisti, k tomu pár mnohokrát obehraných frází. Útoky na novináře krátce po vraždě novináře na Slovensku. Je ostuda, že Česká republika má takového prezidenta,“ napsal na Twitteru Jiří Dienstbier.

Původní zdroj ZDE.

Prezidenta se zastal například statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. „Odchod několika politiků byla jen ukázka toho, že se nebyli schopni srovnat s pravdou, kterou pan prezident říkal,“ řekl. Spokojenost s jeho projevem vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. „Ti, kdo odešli, znevážili celou událost. Některá média si pletou svobodu médií se svobodou lhát,“ uvedl pro ČT. Andrej Babiš pro ČT sdělil, že čekal trochu jiný projev a prezident se nemusel tak vymezovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…