Nemůžu z toho být šťastný... Policejní prezident vysvětloval zásah na Babišově mítinku

5.8.2022 4:51 odp. | On-line

Policejní prezident Martin Vondrášek nechce ohledně zákroků na mítincích expremiéra Andreje Babiše (ANO) s občany činit předčasné soudy. Spis policie předala Generální inspekci bezpečnostních sborů. Vondráškovi vadí podle jeho slov stranická kšiltovka u policisty i zakleknutí chlapce.

Nemůžu z toho být šťastný... Policejní prezident vysvětloval zásah na Babišově mítinku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Vondrášek

Vondrášek se na tiskovém brífinku, jejž přenášela ČT24, vyjádřil k předvolebním shromážděním v Borovanech a v Českém Krumlově. „Nejenom jako policejní prezident, ale i jako občan této země si velice vážím jejího demokratického zřízení, respektuji Ústavu, zákony, vedu k tomu podřízené – a to platí i o článku 19 Listiny základních práv a svobod, kterou je zaručeno právo pokojně se shromažďovat a vyjadřovat svoje názory,“ zmínil úvodem brífinku Vondrášek. 

„Ohledně práva pokojně se shromažďovat má úlohu i policie. Chci zde zdůraznit, že právo shromažďovací a činnost policie je dlouhodobě velmi problematické, zákon mluví o tom, jaké povinnosti a oprávnění má svolavatel, jaké účastník, jaký úřad obce nebo města a jaké Policie ČR. Policie ČR má na shromážděních sehrávat subsidiární úlohu a účastnit se na základě vyhodnocení bezpečnostní situace. Naprosto standardní postup je, že po řádně oznámeném shromáždění se sejde velitel se zástupcem pořádkové policie, dopravní policie, kriminální policie. Vyhodnotí rizika, která shromáždění s sebou nese – ať už je svolavatel toho kdokoliv. A na základě toho rozhodne o vyslání patřičného počtu policistů, ať už uniformované nebo kriminální policie na místo shromáždění,“ dodal Vondrášek.

„Policii principiálně musí být jedno, kdo je svolavatel, jaké názory na tom shromáždění projevuje, zda to je spolek nebo politická strana či odborová organizace, a musí vždy na těchto shromážděních vystupovat naprosto nestranně. Byť k těm zákrokům policie v Borovanech i v Českém Krumlově předcházela protiprávní jednání, tak já jsem bohužel z těch medializovaných výstupů nebyl šťastný, protože ta vizitka policie prostě nevypadá nezávisle, nevypadá dobře a mě to hrozně trápí jako policejního prezidenta,“ dodal Vondrášek, jenž se dnes sešel s krajským ředitelem jihočeské policie Luďkem Procházkou.

„Měl jsem možnost zhlédnout nějaká videa z Borovan, měl jsem možnost se seznámit s tím prvotním prošetřením té události – a oba dva jsme se shodli, že aby byly vyloučeny jakékoliv pochybnosti o tom, zda ten zákrok policie byl přiměřený, zda byl oprávněný, tak že učiníme oznámení na GIBS,“ řekl Vondrášek.

„Moje včerejší vyjádření na twitteru bylo možná trošku ostřejší, ale když vidím fotku policisty ve službě, který na shromáždění má na sobě kšiltovku politického subjektu, když vidím na fotce policistů, který při zákroku, byť to je jenom fotka, je to jen mikrovteřina, zaklekává v místě krku zajištěnou osobu, tak z tohoto pohledu nemůžu být šťastný a musím konat,“ dodal.

Zákrok policistů pro server iDnes.cz vyhodnotil také šéf policejních odborů Tomáš Machovič, jenž uvedl, že přítomnost policistů v civilu je na podobné akci standardní, neboť jde o bezpečnostní riziko. „Potřebujete někoho, kdo se infiltruje a lidé o něm nebudou vědět,“ uvedl.

Kdo policii zkritizoval, byl pak někdejší policejní prezident Martin Červíček. „Nechápu, jak je možné, že policie jedná tak neprofesionálním způsobem, jako tomu bylo včera v jižních Čechách – vystupování policistů v civilu, kteří navíc díky kšiltovce na hlavě zavdávají důvod se domnívat, že patří k pořadateli. Zejména když podobné akce už proběhly na mnoha místech jinde a má být na podobné setkání připravena,“ řekl Červíček.

S policejním prezidentem se sejde v pondělí také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Chce s ním projednat kritizovaný zákrok policistů na mítinku bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) v Borovanech na Českobudějovicku. Na twitteru uvedl, že bude žádat detailní prošetření excesu, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Policie by podle Rakušana měla kázeňsky postihnout chybující policisty, ale také představit svou taktiku při podobných akcích.

V poslední době se objevily informace o několika incidentech na setkáních s voliči, která pořádá v regionech šéf hnutí ANO a bývalý premiér Babiš. Na incident v Borovanech upozornil server Respekt. Policisté školáka odvezli na služebnu, jeho matku podle serveru odmítli vzít s sebou.

Rakušan dnes uvedl, že se v pondělí sejde s Vondráškem, následně se závěry jednání společně seznámí veřejnost. „Detailní prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky Policie ČR při podobných akcích a aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni. To budu požadovat od policie na pondělní schůzce,“ napsal.

Babiš na twitteru napsal, že nikdy nechtěl, aby policie chránila jeho. „Myslím si ale, že podporovatele, kteří pokojně chodí na naše mítinky, by chránit měla,“ řekl. Zdůraznil, že své příznivce na každé zastávce vyzývá, aby se nenechali vyprovokovat ke konfliktu. „Ta míra agrese, zloby a vulgarit ze strany odpůrců ale stále roste,“ konstatoval.

Premiér Petr Fiala (ODS) kvůli zákroku dnes požádal Rakušana a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna, aby chování policistů na politických mítincích v jižních Čechách prověřili. Události označil za znepokojující. Vondrášek uvedl, že je ze zveřejněných informací znechucen. Rakušan ČTK napsal, že naprosto chápe rozhořčení a zděšení veřejnosti ze zásahu policie a pocity zcela sdílí.

GIBS potvrdila, že spis s informacemi o zákroku v Borovanech od policie převzala. „Můžeme potvrdit, že jsme dnešního dne od Policie České republiky převzali spisový materiál týkající se služebního zákroku provedeného v Borovanech. Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena,“ uvedla na stránkách mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Šéf sněmovního podvýboru pro policii Pavel Kašník (ODS) dnes v tiskové zprávě uvedl, že je událostmi silně znepokojen. „Osobně stojím za všemi slušnými a poctivými policisty, ale zároveň se zasadím se vší vážností o prošetření jakéhokoliv porušení zákona příslušníky Policie ČR. Takovéto excesy nepřijatelnou měrou dehonestují poctivou práci tisíců profesionálů v řadách policie,“ řekl.

Zásah proti školákovi v Borovanech čelí kritice na sociálních sítích, podobně jako postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově. Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Kritice za své chování na mítincích čelí také Babiš. Lidé na sociálních sítích sdílejí video, na kterém Babiš říká, že odpůrci na místě jeho předvolební akce jsou voliči vládních stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Mluví o nich v té souvislosti jako o „fašistech a nacistech“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…