Není tu ministryně! Přerušit schůzi, žádala pravice ve sněmovně. Babišova Jermanová se přeslechla a...

11.06.2014 12:17

Poslanci pravice se ve sněmovně zlobí na koaliční ministry. „Žádáme, aby tady byla ministryně Marksová,“ řekl dnes hodinu před polednem ve sněmovně František Laudát (TOP 09 a Starostové), který se durdil, že ministryně Marksová není v jednací síni přítomna na projednávání normy o důchodovém pojištění. No a protože se poslanci příchodu Marksové nedočkali, vzal si klub ODS přestávku na jednání klubu v délce dvou hodin. To ale přeslechla řídící schůze Jaroslava Jermanová (ANO).

Není tu ministryně! Přerušit schůzi, žádala pravice ve sněmovně. Babišova Jermanová se přeslechla a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr zemědělství Marian Jurečka

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) byla dnes na dopoledne omluvena kvůli tomu, že je na zahraniční cestě, což ale popudilo ve sněmovně pravici – jak poslance z ODS, tak z TOP 09. Zástupci obou klubů totiž kárali, že mají na stolech normu o vyšším růstu důchodů, což je ale zákon, na nějž má dohlížet podle nich právě ministryně práce a sociálních věcí Marksová.

„Žádáme, aby tady byla ministryně,“ pronesl nejprve topkař František Laudát do sněmovního mikrofonu a žádal přerušení projednávání tohoto bodu. To mu ale poslanci neodhlasovali.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

„My jsme zdvořile požádali, abychom přerušili projednávání, dokud tu nebude paní ministryně. Vy jste proti, my se musíme poradit o dalším postupu, protože je to velmi nezvyklé, takže žádáme o přestávku na jednání našeho klubu v délce dvou hodin,“ zvolal poté do mikrofonu šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Jermanová: Chcete přestávku do 22 hodin?

„Já jsem nerozuměla, pane poslanče, slyšela jsem dobře do 22 hodin, nebo v délce dvou hodin?“ tázala se poté zcela nepochopitelně řídící schůze Jaroslava Jermanová, kterou před časem káral šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek za to, jak schůzi komory řídí. Podle něj by měla Jermanová z tohoto postu kvůli své nešikovnosti odejít, s čímž ale zase Jermanová nesouhlasí.

„Může jít i o pokus opozice vnést mezi nás (hnutí ANO) nestabilitu. Nás naopak ty všechny útoky, co proti nám kdy kdo vedl, neuvěřitelně stmelují," uvedla na téma možného odvolání z postu místopředsedkyně sněmovny Jermanová v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Předloha o vyšším růstu důchodů je v dolní komoře ve fázi druhého čtení - rozpočtový i sociální výbor doporučily normu schválit.

Tempo valorizace penzí se podle předlohy vrátí před škrty pravicové vlády. Novela od příštího roku opět zavádí automatické zvyšování penzí vždy od ledna o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jde o třetinu růstu spotřebitelských cen. Pro příští rok se navíc předpokládá mimořádný růst penzí o 1,8 procenta.

Ministryně dorazila, ale prý pozdě

Kvůli dvouhodinové přestávce na jednání klubu ODS by měla schůze poslanců pokračovat po půl jedné. Od třinácti hodin přitom mívají zpravidla poslanci pravidelnou polední pauzu na obědy.

Jenže ve 12:38 šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek do sněmovního mikrofonu řekl:  „Já bych chtěl říci dvě věci. Ta první je, že jsem osobně velmi šťasten, že vidím tady paní ministryni práce a ta druhá je skutečnost, že paní ministryně nebyla přítomna na projednávání bodu, který ale pokládáme za stěžejní. Tak nás to vykolejilo, že si dovolíme o přestávku na jednání klubu v délce půl hodiny,“ zahlaholil Kalousek.

Na tuto přestávku ovšem bude navazovat zmíněná pauza na oběd, takže sněmovna bude v rokování pokračovat až ve 14.30 hodin.

„Přesně jsem věděla, že v 11:30 už tady budu. Měla jsem požádáno o pevně zařazené body ve chvíli, kdy se vrátím. Nevím, co se tady stalo. To, že to ministři dělají, je naprosto běžné. Celé je to jenom součást obstrukce, ať se někdo podívá na moji docházku,” řekla s podivením pro server novinky.cz Marksová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …