Nesmíme si nechat ukrást brexit, varuje Klaus

03.04.2019 9:01

Druhý prezident České republiky Václav Klaus napsal pro MF DNES komentář k dění kolem odchodu Británie z EU. Varoval před tím, aby byl brexit „ukraden“. Nejdůležitější na britském vystoupení je podle něj signál vyslaný Evropské unii.

Nesmíme si nechat ukrást brexit, varuje Klaus
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie.

Klaus svůj komentář nazval „Nenechme si ukrást brexit“ a skutečně si myslí, že brexit je o „nás“. Tedy že je záležitostí všech, kteří mají k současné podobě EU výhrady a chtěli by unijní politiku změnit.

Výsledky britského referenda byly podle něj pro Evropskou unii zásadním signálem, že odpor proti současné nedemokratické, centralistické a imperiální podobě evropské integrace není záležitostí skupinky podivínů, ale skutečnou vůlí významné části veřejnosti.

Většina občanů jedné členské země se tehdy svobodně rozhodla EU opustit, protože byla nespokojena, že se o Velké Británii stále méně rozhoduje v jejím parlamentu a vládě, ale čím dál více v „bruselských byrokratických strukturách“.

Toto klíčové sdělení ale postupem času podle Klause „rozplizlo“ v debatu o detailech a technikáliích rozchodu.

Dnešní stav, kdy na jedné straně je rozpačitý a nejasný postoj britské vlády, a na druhé naopak tvrdošíjnost evropského byrokratického aparátu, je podle Klause strašlivou prohrou pro všechny evropské demokraty.

Demokraticky zvolená britská vláda je nedůrazná a nepřesvědčivá, což Klaus připočítává i premiérce Mayové, která sice respektuje vůli britských voličů, sama se ale netají svým pozitivním vztahem k EU.

Navíc prý Britové očekávali „normální vyjednávání“, ve kterém obě strany mají zájem se dobrat pozitivního výsledku. Jenže to byl při vyjednávání s bruselskými byrokraty fatální omyl.

Bruselští vyjednávači podle něj od samého počátku „zájem na pozitivním výsledku neměli. Velkou Británii chtěli ponížit a potrestat“. Výsledek je podle Klause z tohoto pohledu zcela logický.

Myšlenka, že současná podoba evropské integrace je chybou, se nerozšiřuje, naopak spíše trpí. A to je podle Klause chyba.

Klíčovou otázkou sporu o brexit podle Klause je, zda bude pochopen jako signál, že EU kráčí špatným směrem, nebo bude vykládán tak, že se Británie unáhlila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…