Neuspěje-li Okamura tady, pošlu ho k Evropskému soudu, řekl jeho advokát na ČT

27. 12. 2012 22:51

Tomio Okamura, senátor a vyřazený kandidát na prezidenta republiky, dnes podal stížnost k Ústavnímu soudu. Žádá především odklad termínu prezidentských voleb a zrušení podmínky 50 tisíc podpisů pro nezávislé kandidáty. Jeho advokát Adam Batuna v pořadu Události, komentáře na ČT prohlásil, že věří v jeho úspěch. A pokud by se tak nestalo, doporučil by mu obrátit se na Evropský soud.

Neuspěje-li Okamura tady, pošlu ho k Evropskému soudu, řekl jeho advokát na ČT
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

 

Přestože ministerstvo vnitra vyřadilo Okamuru z prezidentských voleb už 23. listopadu, žádost podal až o více jak měsíc později. Podle jeho advokáta Batuny se však vzhledem ke komplikovanosti a složitosti práce jedná o nejbližší možný termín. Ocenil dokonce doktorku Kláru Samkovou, autorku stížnosti, že ji zvládla sepsat v tak krátkém čase.

Kritici Okamurovi vyčítají, že se tímto postupem jen snaží zviditelnit a získat patřičný mediální ohlas. „Já ho znám, on pevně věří, že bude úspěšný. Nechce se zviditelnit. A budu rád, když vy i veřejnost uvěříte, že v tom žádný postranní úmysl není,“ zamítl Batuna tyto spekulace.

Chybí jasná pravidla

Ideální výsledek projednávání Ústavního soudu by pro něj znamenal odložení termínu prezidentských voleb a nastavení jednoznačných pravidel, která se budou v budoucnu respektovat. „Jsem přesvědčený, že stížnost je důvodná. Prezidentské volby jsou tak závažný a reprezentativní akt, že si žádají jasná pravidla. K této situaci vůbec nemuselo dojít,“ uvedl Batuna.

V případě, že i Ústavní soud nevyjde Okamurovi vstříc, mu prý doporučí, aby podal stížnost k Evropskému soudu pro porušení Listiny základních práv a svobod.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

V úspěch Okamury příliš nevěří ústavní právník Jiří Hřebejk. „Okamura zřejmě vyvozuje, že má zaručené ústavní právo kandidovat na prezidenta, což už samo o sobě je problematický přístup,“ pronesl. Ať už prý výsledek Ústavní soudu bude znít jakkoliv, doufá, že se soudci odprostí od filozofických úvah a budou se racionálně opírat o naši legislativu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zmrdi? Vyjádřil se Andrej Babiš

13:25 Zmrdi? Vyjádřil se Andrej Babiš

Tomáš Petříček se za sociální demokracii ujal řízení ministerstva zahraničí. Vláda Andreje Babiše (A…