Noční daňový mejdan ve sněmovně. 130 miliard mínus. Je to rána, polkla Schillerová po hlasování

20.11.2020 7:09

Poslanci při nočním schvalování daňového balíčku přijali návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy. Od příštího roku se tak mají zavést sazby daně z příjmu ve výši 15 a 23 procent. Změny v balíčku připraví veřejný rozpočet o 130 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že „je to rána“.

Noční daňový mejdan ve sněmovně. 130 miliard mínus. Je to rána, polkla Schillerová po hlasování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a ministryně financí
reklama

Poslance před závěrečným hlasováním ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) informovala, že změny v daňovém balíčku budou mít celkový dopad na veřejné rozpočty v objemu 130 miliard korun. „Říkám upřímně, že je to docela rána. Určitě to pomůže lidem, ale pro budoucí vládu to bude znamenat zcela legitimní debatu o změně daňového mixu,“ uvedla ministryně financí.

Následně upřesnila, kde hodlá tuto chybějící částku hledat a kompenzovat. Bude se snažit škrtat ve výdajích, připuštila však, že ani to nebude stačit. „Desítky miliard tam prostě nenajdu. Nejsem David Copperfield. Budeme si muset půjčit,“ oznámila Schillerová.

Přeseda poslaneckého klubu se snažil poslance chvíli před hlasováním přesvědčit, aby pro návrh nehlasovali, označil jej za finanční zločin. „Prosím vás na kolenou, kolegové, vzpamatujte se. Nedopusťte se tohoto finančního zločinu,“ prosil své kolegy.

„Bude to znamenat, že si každý rok budeme muset půjčit na finančních trzích o 70 miliard až 80 miliard korun více. Výrazně se zhorší šance na udržitelnost penzijního a zdravotního systému a neprodleně se budou škrtat investice v každé obci a v každém kraji. To, co teď schválíte, znamená 8 procent poklesu daňových příjmů,” upozorňoval Kalousek.

Poslanci o balíčku debatovali a hlasovali téměř sedm hodin. Nakonec pro něj hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Zrušení superhrubé mzdy není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila rovněž takzvaný stravenkový paušál jako alternativu k současným stravenkám. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…