Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem

16.04.2019 8:40

Co znamená požár katedrály Notre-Dame? Co to značí o naší civilizaci? Takto se nad požárem katedrály zamýšleli autor knihy Podivná smrt Evropy Douglas Murray a Rod Dreher z amerického webu American Conservative. Dle Murrayho se tento věk zapíše do historie jako ten, kdy jsme „nechali shořet Notre-Dame“. A Rod Dreher varuje: „Pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí.“

Notre-Dame: Vážná slova učenců. Nařčení Macrona, varování Francii a nám všem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Hořící Nortre Dame

„Začne se samozřejmě obviňováním. Povedou se spory o rozpočty, přesčasy, bezpečnostní standardy a další věci,“ konstatuje Murray a dodává odkaz na článek, podle něhož francouzská vláda neposkytovala na opravu katedrály dostatek prostředků. „Ale pokud může Notre-Dame shořet, pak je toto zbytečné, protože nám to říká něco příliš závažného, abychom to mohli skousnout. Jak jsem řekl ve své knize před několika lety, v určitých ohledech se o budoucnosti evropské civilizace rozhodne podle toho, jak se stavíme ke kostelům a jiným kulturním památkám. Budeme je nenávidět, ignorovat, pracovat s nimi, nebo je dále uctívat? Budeme je udržovat?“ ptá se autor knihy Podivná smrt Evropy.

Anketa

Prospívá Vratislav Mynář prezidentu Zemanovi?

20%
80%
hlasovalo: 2226 lidí

Politici si podle Murrayho myslí, že epochy tvoří rozhodnutí v politice, ale není tomu tak. Tvoří je to, co po sobě zanecháme a jak se staráme o to, co nám zanechali předkové. „I pokud se ukáže, že dnešní neštěstí byla jedna z nejnepravděpodobnějších náhod, naše doba bude stejně ta, kdy jsme ztratili Notre-Dame.“ A dodává, že takto budeme o katedrále hovořit i s budoucími generacemi, jako o pokladu, který jsme ztratili.

Celý článek ZDE

Velmi podobně se nad věcí zamýšlí Rod Dreher z webu American Conservative. „Není cesty, jak nahradit to, co Paříž, co Francie, co křesťanství a vskutku celé lidstvo dnes ztratilo,“ tvrdí a dodává, že důkazem toho jsou například vitrážovaná okna katedrály, která pocházejí z časů básníka Dante Alighieriho, protože postupy, jak je vyrobit, už nejsou známé. „Co jsme dnes ztratili, je jedno ze ztělesnění západní civilizace,“ tvrdí Dreher. A pokračuje: „Nemůžu to vnímat jinak než jako znamení. Jediný důležitější svatostánek v celé západní civilizaci než Notre-Dame je bazilika svatého Petra v Římě. Plameny pravděpodobně způsobila nešťastná náhoda při rekonstrukci. Alespoň v to doufám, protože pokud to byl akt terorismu, pak Francii čeká nepředstavitelné násilí. A i pokud to byla náhoda, je to symbol toho, co jsme na Západě dopustili, aby se stalo našemu duchovnímu a kulturnímu dědictví.“ A dodává, že co se stalo v Paříži, se děje po celém světě.

Dreher dále spojuje požár katedrály s úpadkem křesťanství. „Je to znamení toho, co ztrácíme a co již nikdy nebude obnoveno,“ varuje.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Smutek před francouzskou ambasádou

Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...
Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...
Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...
Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...
Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...
Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé ...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …