Nová ministryně Maláčová má nápad: Můžeme zdanit informace

31.07.2018 17:47

Do úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu zavítala čerstvě jmenovaná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Mimo jiné vysvětlovala, proč tak vehementně trvá na navyšování důchodů, platů ve státní sféře i navyšování minimální mzdy.

Nová ministryně Maláčová má nápad: Můžeme zdanit informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

„My v sociální demokracii se domníváme, že je naše ekonomika ve výborné pozici, máme výbornou zaměstnanost a občané mají právo to pocítit i na svých důchodech,“ zdůraznila dáma hned na úvod. Zdá se jí, že platy ve státním sektoru jsou nízké a měli bychom je zvýšit, pokud chceme kvalitní veřejné služby. Vedle toho chce sociální demokracie zvyšovat minimální mzdu až o 1500 korun.

Posléze vysvětlovala svůj výrok, že navyšování platů ve veřejné sféře prospěje i státnímu rozpočtu. Šéfredaktor Respektu Marek Stoniš k tomu poznamenal, že ministryně vlastně vymyslela ekonomické perpetuum mobile a tropil si z dámy smích. Ale Maláčová si na svém výroku trvala. Je skutečně přesvědčena, že zvyšování platů ve státní sféře vyvolá tlak na platy v soukromém sektoru a následně se zvýší odvody ze mzdy plynoucí do státního rozpočtu, takže z toho bude stát profitovat.

Pozornost chce ministryně věnovat i důchodové reformě. Prvním krokem je podle ní zvyšování důchodů. A co by mělo být dalším krokem? Zvýšit tok peněz do důchodového systému. „V Německu se v tuto chvíli diskutuje, jak se dají zdanit informace. Můžeme třeba začít vést debatu tímto směrem,“ naznačila členka vlády s tím, že by nešlo ani tak o nový typ daně, jako spíše o zcela nový druh přijmu do státního rozpočtu.

V druhé polovině rozhovoru došlo i na migranty. Když měla říci, co si myslí o Babišově výroku, že Česko nepřijme ani jediného uprchlíka, postavila se k tomu takto: „Já bych se takto nevyjadřovala, ale je to politické rozhodnutí pana premiéra,“ pravila Maláčová. V obecné rovině se členka vlády domnívá, že by Češi, Moravané a Slezané mohli mít více pochopení pro uprchlíky v okamžiku, kdy budou mít pocit, že jim stát pomáhá, když to potřebují. Pokud se o ně takto postará ČSSD, Maláčová věří, že preference strany začnou opět růst.

Před koncem rozhovoru si pochvalovala pracovní atmosféru v nové vládě. „Můj první dojem je opravdu výborný. Myslím, že je tam velká snaha o řešení jednotlivých problémů,“ oceňovala své nové kolegy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…