Nové informace z Babišova auditu: Vracet se prý může skoro půl miliardy

03.12.2019 21:23

Česká republika má z dotací pro Agrofert vrátit téměř 284 milionů korun, stojí v jedné z pasáží utajovaného evropského auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou získal server iROZHLAS.cz. Česko by však mohlo přijít o daleko více peněz kvůli nedostatkům v řízení a kontrole evropských fondů.

Nové informace z Babišova auditu: Vracet se prý může skoro půl miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš při rozhovoru pro PL

Celková suma (příspěvku EU) u 17 operací odpovídá částce 282 719 496,27 Kč (přibližně 10,96 milionu eur) a 949 680 Kč (přibližně 36 809 eur) vyplacených z Evropského fondu pro regionální rozvoj, respektive z Evropského sociálního fondu, uvádějí auditoři Evropské komise sumu, kterou od 9. února 2017 získal na dotacích holding Agrofert a kterou by Česko mělo vracet. Jde o stoprocentní korekci, jež odpovídá částce uvedené už v předběžných závěrech.

Již v předběžných závěrech auditu kontroloři Evropské komise konstatovali, že současný premiér Andrej Babiš (ANO) nadále ovládá holding Agrofert, který kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil v únoru 2017 do svěřenského fondu. Nyní došli k závěru, že dotace udělené skupině nejsou v souladu s evropským nařízením ani českým právem.

Tato částka však nemusí být finální. Další peníze by mohla Česká republika vracet kvůli nedostatkům v řízení a kontrole evropských fondů. Auditoři podle předběžné zprávy odhalili chyby za poslední dvě programovací období. Celkově v původním dokumentu požadovanou částku vyčíslili až na 451 milionů korun.

Premiér Babiš opakovaně prohlašuje, že Česko žádné peníze vracet nebude. Nesouhlasí s tím, že by byl ve střetu zájmů. První ze dvou auditních zpráv do Česka dorazila v pátek večer. Týká se čerpání dotací ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti. Na druhém auditu ještě Evropská komise pracuje, týká se přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zlovolná chyba“ starosty Čižinského. Vyrazil dětem ředitelku. Ale kdo přijde místo ní? To radši nečtěte

12:45 „Zlovolná chyba“ starosty Čižinského. Vyrazil dětem ředitelku. Ale kdo přijde místo ní? To radši nečtěte

Progresivní starosta Prahy 7 Jan Čižinský dráždí konzervativce. Nově si v úvodníku přisadil i šéfred…