Nový ministr zmatkoval, když na tiskovce vysvětloval číslo R. Myslel to dobře, ale...

31.10.2020 8:53

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný, jenž převzal boj proti koronaviru, budí rozruch a pochyby tím, že se už dvakrát spletl ve vysvětlování dopadů reprodukčního čísla R vyjadřujícího rychlost šíření epidemie. „Myslel to dobře, šlo o neobratnost,“ zastává se šéfa resortu zdravotnictví matematik René Levínský ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Nový ministr zmatkoval, když na tiskovce vysvětloval číslo R. Myslel to dobře, ale...
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Ministr Blatný se ve výpočtech spletl, když se snažil reprodukční číslo vysvětlit na příkladu ve Sněmovně.

„Jestliže budeme mít nakažených tisíc, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet na tisíc pět set, takže jenom o pět set. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o sto tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,“ prohlásil.

Jeho výpočty ale nebyly šťastné, jelikož špatně násobil. Reprodukční číslo R vyjadřuje, kolik lidí se nakazí od jednoho infikovaného člověka. Tedy v případě, že by bylo tisíc nakažených a reprodukční číslo 1,5, přibylo by jich 1500, nikoli 500, jak uváděl Blatný.

Podle Levínského jsou výpočty Blatného zbytečně skandalizovány, ale nejde o selhání.

„Kdyby byl na zkoušce, tak by ho člověk rovnou nevyhodil, ale řekl by mu, že to asi myslí dobře, ale ať to zkusí lépe vysvětlit. Myslím, že z toho není potřeba dělat nějaký skandál. To není žádné zásadní selhání,“ reaguje na ministrovo vystoupení výkonný ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů René Levínský. Šlo podle něj „jen o neobratnost“ a nový ministr jistě dobře chápe, co číslo R znamená.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …