Nový skandál na magistrátu: Kolega Čižinského měl získat zakázky za jedenáct milionů. V pozadí megakšeftu je Janoušek z kauzy Kremlík

07.02.2020 12:33

Vypadá to, že do rozhodování volených členů vedení města Prahy se začínají vkrádat praktiky jako z 90. let. Prahu táhne duopol Piráti – Praha Sobě, který hlasuje téměř ve všech hlasováních shodně. Podle našeho zdroje z pražského magistrátu téměř nováčci v politice, Piráti, bezelstně, bez znalosti věci přikyvují, kolem lídra Prahy Sobě se údajně formuje skupina šíbrů, která neznalosti Pirátů obratně využívá a začíná na magistrátních zakázkách profitovat.

Nový skandál na magistrátu: Kolega Čižinského měl získat zakázky za jedenáct milionů. V pozadí megakšeftu je Janoušek z kauzy Kremlík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 25464 lidí
Prvním veřejně známým případem byl podnikatel Matěj Turek, který v předloňských komunálních volbách kandidoval za Prahu Sobě do zastupitelstva a zároveň za Prahu Sobě sedí v dozorčí radě Pražské plynárenské. A právě společnost Matěje Turka Vinohradský pivovar dostala bez transparentního řízení do pronájmu Šlechtovu restauraci ve Stromovce, kterou město na své náklady zrekonstruovala za 120 milionů korun.  

Dodnes Praha Sobě nedokázala vysvětlit, proč pro hledání nájemce draze zrekonstruovaného objektu Šlechtovy restaurace nepoužila transparentní výběrové řízení, ale přímo oslovila několik firem a z nich jednu, právě Turkův Vinohradský pivovar, přímo vybrala. 

Podobný model nyní Praha Sobě tlačí údajně i v městském mobiliáři. „Mezi zastupiteli dříve aktivistického hnutí Praha Sobě začíná probublávat nespokojenost a je veřejným tajemstvím, že právě Praha Sobě byla iniciátorem zrušení transparentního výběrového řízení na provoz městského mobiliáře a jeho nahrazení přímým nákupem mobiliáře z prostředků města,“ uvádí náš zdroj.  

„Pokračováním příběhu veřejného tajemství je to, že jediným důvodem takto krkolomného a riskantního postupu města je pouze to, že provozování reklamy v draze nakoupeném mobiliáři má od lídra Jana Čižinského slíbeno jiný člen Prahy Sobě, a to místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka,“ dodává.  

Jan Čižinský je pak prý v radě města největším zastáncem nákupu mobiliáře za městské peníze, a díky tomu se studio Marvil, které Zelenka vlastní, má pomocí osvědčené metody přímého oslovování stát jediným provozovatelem reklamy v městském mobiliáři. 

Právě rezignace na transparentní postupy a přihrávání lukrativních zakázek lidem blízkým Janu Čižinskému se údajně přestává některým zastupitelům za Prahu Sobě líbit. Městský mobiliář přitom není první zakázkou Pavla Zelenky z veřejných peněz, protože možná díky vlivu Prahy Sobě obdržel od Dopravního podniku zakázku na zpracování výroční zprávy. K tomu se přidává i loňská zakázka na přípravu loga Správy železnic, za které Zelenkovo studio Marvil obdrželo jeden a půl milionu korun a jehož podobu odmítl patentový úřad zapsat kvůli podezření, že Zelenkův Marvil podobu loga nevymyslel, nýbrž odcizil.

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7255 lidí
V minulosti Marvil pracoval také pro Český rozhlas, CzechTourism a další. Podle webu HlídačStátu.cz si Zelenkovo studio Marvil jen od posledních komunálních voleb dokázalo z veřejných peněz uloupnout zakázky za téměř 11 milionů korun. V případě, že se potvrdí spekulace o tom, že Marvil bude provozovat reklamu v městském mobiliáři, tak samozřejmě obraty tohoto studia exponenciálně porostou. 

Na to, že zrušení veřejného transparentního výběrového řízení na mobiliář na úkor vlastního nákupu z prostředků města je pro Prahu nevýhodné, přitom již dlouho upozorňuje facebooková stránka ZHOTOVEN.

Pikantní také je, že podklady pro rozhodnutí rady města ve věci mobiliáře připravoval právník Martin Janoušek, jehož jméno je aktuálně skloňováno v souvislosti s údajnou nabídkou úplatku pro exministra dopravy Kremlíka. Účast Janouška pak celé rozhodování kolem mobiliáře zpochybňuje a dle slov našeho zdroje znevěrohodňuje celý projekt a je otázkou, co řeknou Piráti na to, že se takto citlivé věci pro město účastní právník podezřelý z obrovské korupce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…