O změnách v policii se musí diskutovat, ale ne formou války přes média, prohlašují lidovci

15.06.2016 18:20

KDU-ČSL se ve svém tiskovém prohlášení ohradila proti tomu, aby reorganizace policie „jakkoli ohrozila vyšetřování korupčních kauz“. Policie musí řádně fungovat a je třeba respektovat její práci a nijak do ní politicky nezasahovat. Jedině tak dojde ke zvýšení důvěry v náš politický systém.

O změnách v policii se musí diskutovat, ale ne formou války přes média, prohlašují lidovci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stovky delegátů na sjezdu KDU - ČSL.

„Máme zájem na uklidnění situace a na zajištění řádného fungování policie v boji s korupcí, finanční kriminalitou, organizovaným zločinem, terorismem a kyberzločiny,“ stojí v tiskové zprávě KDU-ČSL.

Strana ve svém vyjádření uvádí, že je nutné „respektovat ústavní dělbu moci“ a uvědomit si, že policie spadá pod policejního prezidenta a ministra vnitra, který podpisem reorganizace převzal za celou situaci politickou zodpovědnost.

„Reorganizace policie se musí diskutovat, přičemž tato debata se nesmí politizovat, nemá probíhat formou války přes média, ale má se vést na odborných grémiích, ve vládě, v parlamentu a s odborníky, zejména s policisty a státními zástupci,“ konstatuje prohlášení. Zároveň však nesmí dojít k žádném ohrožení již probíhajících vyšetřování.

Aby toho dosáhli, plánují lidovci „prosazovat transparentní informování o cílech a postupu policejní reorganizace“, a prosazovat garanci, že politici nebudou zasahovat do práce policistů, ani že nebudou ničit „velitelskou strukturu těchto útvarů“.

„Budeme vyžadovat, aby reorganizace byla podložena řádnou rozvahou, posouzením možností, rizik a nákladů a byla diskutována s policisty a státními zástupci.“ Chtějí také dosáhnout „širokého politického konsenzu“, jehož cílem je jednotná koncepce policie. K tomu je nutné znát i názory policistů a státních zástupců.

„Bezpečnostní politika je odpovědností celé koalice,“ uvádí strana v prohlášení s tím, že „nemá v policii žádný svůj zájem“ vyjma nestranného a nezávislého vyšetřování „podle zásady ‚Padni, komu padni‘.

„Do vlády jsme šli jako strana s čistým štítem, s novými lidmi, kteří nemají žádné kostlivce ve skříni, a s důrazem na očištění politiky. Protikorupční úsilí považujeme za stejně významné jako oživení ekonomiky a podporu sociálně spravedlivého státu,“ stojí v prohlášení s tím, že strana změny podporovala od začátku. „Plně podporujeme úsilí slušných policistů vyšetřit korupční kauzy a pohnat k odpovědnosti jejich viníky.“

Pro úspěšnou policejní práci jsou přitom zcela nezbytné stabilita a příznivé podmínky. „To je podle nás jediná cesta, aby se udržel a dále posílil dosavadní trend návratu důvěry občanů v zastupitelskou demokracii, která byla vážně otřesena právě minulými korupčními skandály a zejména jejich nevyšetřováním.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

11:56 „Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

Na roli médií se v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica zaměřil Ladislav Jak…