ODS a TOP 09 alibisticky utíkají do opozice. Zato my jsme zodpovědní, ohromil lidovec Moravce

10.11.2013 14:13

I po čtrnácti dnech po předčasných sněmovních volbách je složení budoucí vlády stále nejisté. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka se v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24 shodl s Jaroslavem Faltýnkem, předsedou poslaneckého klubu ANO, na tom, že vinu nesou zejména rozbroje uvnitř ČSSD. „My jsme dneska stabilizující prvek na politické scéně,“ prohlásil Faltýnek rozhodně.

ODS a TOP 09 alibisticky utíkají do opozice. Zato my jsme zodpovědní, ohromil lidovec Moravce
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji

Podle průzkumu České televize by většina lidí nejvíce uvítala koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jurečka ale podotkl, že lidovci se nechtějí hnát do vlády za každou cenu. „Chtěli bychom vytvořit půdorys stabilní vlády, ať už s námi, nebo bez nás,“ uvedl s tím, že i po dvou týdnech od voleb stojí teprve na začátku všech vyjednávání. „Na rozdíl od ODS a TOP 09 se alibisticky nevymlouváme, že míříme do opozice,“ dodal.

„I po čtrnácti dnech jste se nikam neposunuli?“ zeptal se moderátor Václav Moravec nevěřícně. Jurečka odvětil, že všechny možnosti poměřují na miskách vah tak, aby výsledkem byla stabilní vláda, která přežije celé své čtyřleté funkční období. Navíc se prý občané obávají, aby lidovci opět nechtěli být u vlády stůj co stůj, a oni se chtějí této nálepky zbavit.

Jako možnou komplikaci při utváření této koalice vidí Faltýnek otázku zvyšování daní, které sice hnutí ANO důrazně odmítá, ale naopak KDU-ČSL ve svém programu prosazuje zavedení progresivního zdanění. „Jsme pro určitou solidaritu, ale stát musí umět daně vybírat a začít šetřit nejprve na sobě,“ prohlásil. Až pokud by byly zavedeny úspory a funkční vybírání daní, bylo by ANO ochotné o zvýšení daní diskutovat. Dříve prý ale rozhodně ne.

Babiš? Třeba předseda rozpočtového výboru

Jurečka sice potvrdil, že progresivní zdanění je pro lidovce prioritní nástroj, avšak nebudou se bránit i diskuzi o jiných postupech, například společném zdanění manželů. Problémem by ale podle něj mohlo být téma druhého pilíře důchodové reformy. Zatímco KDU-ČSL ho považuje za nefunkční, ANO by chtělo prosadit, aby byl povinný. „Je to velké téma a chtěli bychom ho diskutovat i s jinými stranami, například zelenými. Nechceme opakovat situaci z minulosti, kdy se tak podstatné reformy řešily bez názoru ostatních,“ poznamenal.

Komplikací může být i požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby všichni ministři budoucí vlády měli lustrační osvědčení. Nabízí se proto otázka, jakou roli by hrál v budoucí vládě šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Z mého pohledu by Babiš měl být ve vládě, pokud skutečně tato situace nastane. Vše ostatní jsou zatím jen spekulace,“ míní Faltýnek. V pozici předsedy sněmovny si ho prý ale on osobně představit nedokáže. Pokud by mu ministerské či dokonce premiérské křeslo bylo z toho důvodu odepřeno, spíše by ho uvítal například v roli předsedy rozpočtového výboru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …