Obsah smlouvy o sKartách byl dojednán proti vůli vlády, tvrdí Nečas

09.05.2013 21:37

Obsah smlouvy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) s Českou spořitelnou (ČS) o sKartách byl podle premiéra Petra Nečase (ODS) dojednán za zády vlády, bez jejího vědomí a proti její vůli. Nečas to dnes uvedl ve Sněmovně v reakci na dotaz předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ohledně zrušení sKaret. Cílem tohoto projektu byly podle premiéra úspory spojené s výplatou sociálních dávek a zamezení možnosti dávky zneužívat. Použití sKarty mělo být dobrovolné, řekl Nečas.

Obsah smlouvy o sKartách byl dojednán proti vůli vlády, tvrdí Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta

"Vedení ministerstva práce a sociálních věcí ... v podobě minimálně tehdejšího prvního náměstka (Vladimíra Šišky) rozhodlo svévolně, rozhodlo nezodpovědně, rozhodlo proti vůli vlády," prohlásil Nečas. "Konkrétní provedení, které provedlo tehdejší vedení MPSV, vyrobilo neživotaschopný zmetek, který není opravitelný, a tudíž podle mého nejhlubšího přesvědčení nemůže pokračovat," dodal premiér.

Smlouva s Českou spořitelnou patřila k nejkritizovanějším částem projektu sKaret

Exministr a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek se proti premiérovým slovům ohradil. Legislativní rámec podoby sKarty schválila vláda i Sněmovna včetně všech poslanců ODS, připomenul. Podmínky pro uzavření smlouvy se spořitelnou a nakonec i její text byly zveřejněny na webu ministerstva. "Jestli to někdo nesledoval nebo neuměl či nechtěl, tak je to skutečně jeho problém, byť by se jednalo o předsedu vlády," podotkl Drábek..

Smlouva s Českou spořitelnou patřila k nejkritizovanějším částem projektu sKaret. Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) uzavřelo smlouvu na 12 let loni v lednu. Podle kontraktu by mělo přes karty putovat 98 procent peněz. Ministerstvo se zavázalo k tomu, že nepodnikne nic, co by tuto sumu zmenšilo. Podle smlouvy by se v budoucnu mohly vyplácet na sociální kartu i důchody a resort by o to také měl usilovat.

Interpelacemi nepohrdám, rozčílil se první muž vlády

Vláda už dvakrát odmítla návrhy současné ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret a doporučil a jí projekt zrušit. Ministryně pokládá za potřebné nejprve vyčíslit náklady, které by to stálo, a o jejichž stanovení dnes Nečase žádal Sobotka. Spořitelna už dřív naznačila, že systém banku stál asi 300 milionů korun. Podle šéfa ČSSD by odškodné mělo být vyplaceno "způsobem, který nezatíží veřejné rozpočty". Zdroj financování ale Sobotka nenavrhl.

Premiér v rámci interpelací také musel hájit částečnou prohibici, kterou ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nařídil kvůli otravám metanolem. Musel se vyrovnat i s výtkami komunistky Kateřiny Konečné k jeho časté absenci při projednávání písemných interpelací. Nečas zdůraznil, že interpelaci nepohrdá, ale zásadním smyslem písemných interpelací je jeho písemná odpověď. Další ústní projednávání by mělo být výjimečné a poslanci by je neměli vyžadovat, když s odpovědí politicky nesouhlasí, uvedl premiér.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…