Odvolání Staňka: Babiš ministra nepotěší

5. 5. 2019 21:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém nedělním příspěvku na sociální síti Facebook již tradičně obohatil své příznivce o aktuální dění ve vládě týkající se například personálních změn na ministerských postech: vyměnil čtvrtého, pátého a šestého ministra ve své vládě najednou. Spekulovalo se také o tom, zda by ve vládě neměl skončit šéf resortu kultury Antonín Staněk (ČSSD) kvůli odvolání šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Tím, jak nyní předseda vlády zareagoval na argumenty petentů, s nimiž se sešel a kteří žádají Staňkovo odvolání, mu příliš radost neudělá.

Odvolání Staňka: Babiš ministra nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Petici za odvolání ministra kultury Antonína Staňka, pod niž se za prvních šest dní podepsalo přes 5 000 lidí, předali její autoři ve čtvrtek přímo premiérovi Andreji Babišovi. Odvolání Staňka požadují kvůli způsobu, jakým před dvěma týdny odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jednání se rovněž zúčastnil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček po jejich setkání s autory petice prohlásil, že ČSSD nechystá navrhnout Staňkův konec ve vládě. Novinářům sdělil, že je pro rychlé vypsání výběrových řízení na šéfa Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc.

Nyní se k tomuto jednání na svém Facebooku vyslovil i premiér Andrej Babiš. Upřesnil, že společně s autory petice ke stolu zasedli mimo jiné i s ředitelem DOX Leošem Válkou, režisérem Václavem Marhoulem.

Připouští, že jde především o záležitost koaličního partnera ČSSD. „My máme dohodu, že si do ministrů nemluvíme,“ připomněl. Na druhou stranu ale podotkl, že umělci měli docela jasné a vážné argumenty. „Kromě podpisů od našich uznávaných umělců napříč celou kulturou mluvili i o 38 velkých institucích včetně Centre Pompidou, kterým se výměna pana ředitele Jiřího Fajta nelíbila,“ upřesnil. „Na druhou stranu odborářům Národní galerie se zase nelíbil pan Fajt,“ doplnil.

„Zástupcům petice jsme řekli, že to bereme vážně, ale teď už je na ČSSD, aby udělala rozhodnutí, které budu respektovat,“ uvedl.

Nezapomněl připomenout, že ve vládě má tři nové ministry, které v úterý odpoledne slavnostně na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, Ministerstvo průmyslu a obchodu převzal Karel Havlíček a ministrem dopravy je Vladimír Kremlík. Kromě toho získal pan ministr Havlíček funkci místopředsedy vlády pro hospodářství a paní ministryni financí Aleně Schillerové přibyla role vicepremiérky pro ekonomiku a finance.

Vysvětlil, že nové funkce místopředsedů jsou dalším krokem, kterým posiluje naši hospodářskou politiku. Oba jmenovaní mu s ní budou pomáhat. „Myslím, že jsme vytvořili jeden z nejsilnějších možných ekonomických týmů, který navíc budeme rozšiřovat o nejlepší experty, které naše země má. Vzpomínáte ještě na moji knížku Vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti? To, co v ní píšu, plním,“ dodal spokojeně premiér. 

 

Celý facebookový příspěvek Andreje Babiše:

 

Čau lidi, asi jste mě viděli, jak jsem se na zahájení naší kampaně vytočil. Jen na to pomyslím, stoupá mi tlak. Proč si naše děti nemůžou koupit v obchodě originál zmrzlinu Magnum? Tu pravou. Tu s lepší polevou. S lepší čokoládovou chutí. Rozdíl pozná každý, kdo si ji někdy dal třeba hned za hranicemi na první benzínce v Německu. Takovou si u nás děti dopřát nemůžou. A to nemluvím o Nutelle.

Proč jsou rybí prsty dovážené k nám do Česka plné vody?

A proč jsou prací prášky míň kvalitní, než mají Rakušani a Němci? Tohle všechno, co jsem vám tady vyjmenoval, vyšlo ze společného testu redakce MF DNES a Potravinářské komory ČR.

Když jsem si telefonoval s jedním bývalým zaměstnancem, který dlouhé roky pracoval v obchodních řetězcích, řekl mi, že i kdyby chtěli, tak si některé zboží ze zahraničí stejné kvality nemůžou objednat. Některé kvalitní věci prostě nejsou pro Čechy určené! Takže jsem svolal jednání s řetězci na pondělí a chci se přesvědčit, jestli je to pravda.

Jo, jsme pro ně popelnice Evropy. Sám jsem tomu nechtěl věřit, dokud jsem se o to nezačal zajímat do hloubky. Štve mě to neskutečně. Od začátku, co jsem v politice, se snažím naši zem posunout. Jsme nejstabilnější ekonomika Evropy, patříme k nejmíň zadluženým státům a většina zemí Evropské unie by se od nás měla učit, jak se správně a efektivně vybírají daně. A pořád na nás velké státy a firmy, které v nich sídlí, koukají, jako že bydlíme někde na stromech. Jasně, jde o prachy.

O prachy pro ty zahraniční firmy.

Takže BUDÍČEK! Rozjeli jsme kampaň. Nejde tady jen o nějaká křesla v evropském parlamentu. Jdeme do protiútoku vůči všem, kteří nám pořád chtějí vnucovat pozici druhořadé země. Nejsou to jen politici a lobisti ze zahraničí. Jsou to bohužel i někteří čeští politici, kteří nepochopili, co znamená hájit české zájmy v Evropě.

Česko ochráníme ???? Tvrdě a nekompromisně!

Jo, to je naše heslo, s kterým jdeme do voleb. Je za ním nejen jasný plán, ale i spousta už hotové práce. Kdo čtete moje týdenní hlášení, tak víte jaké.

Vybojovali jsme spolu s ostatními premiéry V4 zrušení kvót na ilegální migranty na Evropské radě v červnu 2018. Bojuju za jednotný evropský trh férový pro naše lidi a firmy, za rozumný rozpočet, za nižší byrokracii, za právo určovat si, na co čerpat evropské peníze. Je to spousta různých věcí, ale všechny spojuje jediný cíl. Bojovat za české zájmy.

Aby se to povedlo, potřebujeme mít europoslance, kteří potáhnout za jeden provaz, nebudou trávit čas bonzováním a lobováním proti své zemi (určitě víte, o kom mluvím), ale budou spolupracovat s premiérem a ministry své země.

Jinak, tu kvalitu potravin řeším zcela bez ohledu na nějaké volby. Spolupracujeme na tom na úrovni vlády, potkal jsem se i se zástupci svazu obchodu, spolupracujeme s potravinářskou komorou. A příští týden mě čeká schůzka s obchodními řetězci a budu zjišťovat, co se dá dělat.

Taky jsem to otevřel teď ve středu ve Varšavě, kde jsme slavili 15 let od vstupu do Evropské unie. Spolu se mnou tam byli zástupci celkem deseti zemí, které prvního května 2004 do Unie vstoupily. Plus přijeli z Rumunska, Chorvatska a Bulharska, které vstoupily do EU později. A vyzval jsem kolegy, abychom to všichni společně řešili. Takže jsme se dohodli, že budeme za jednotnou kvalitu potravin v Evropě bojovat společně.

Budu rád, když si přečtete celý náš program do Evropských voleb. Dávám odkaz do komentářů. Je to skvělý, strukturovaný materiál, který ale v médiích úplně překrylo jiné volební téma… jasně:

ČEPICE!

Jo, udělal jsem ji, protože když jsem byl ve Spojených státech, líbila se mi ta původní trumpovská kšiltovka „Make America Great Again”. No a já chci to samé. Silné Česko, my všichni chceme sebevědomou silnou zemi.

Hned, jak jsme s čepicí vystoupili v televizi, strhlo se hotové šílenství. Není na Twitteru snad jediný komentátor, který by k tomu neřekl svoje. Čepici jsme taky s Jaromírem Soukupem probírali v jeho Duelu na Barrandově. Pavel Štrunc z Info.cz se mě zase ptal, jestli jsem vůbec někdy kšiltovku nosil. No na tenise teda jo. Taky se mě ptal, proč nemám zmijovku ?? A proč jsem si prý vybral americkou čepici. Já mu na to řekl, že není americká, ale červená. Jiný komentátor, který napsal totální blábol, zase prohlásil, že je komunistická a to už jsem se jenom smál. Tahle čepice je určená pro všechny hrdé Čechy.

A samozřejmě celý internet je plný vtipů na ni. Jako vždycky. Takže, jo, je to kampáááň! A pro kampaň ji použil i největší český eshop. Jsme rádi, že naši čepici popularizuje.

Už od chvíle, co jsem na Facebooku čepici ukázal, mě lidi bombardují žádostmi, že ji taky chtějí. Mailujou i mým spolupracovníkům. Napsala mi třeba čtyřčlenná rodina, že ji chtějí všichni. I děti. Úplně první si ji vyzvedl pan Jiří Folajtár a poslal mi i svou fotku, protože v té čepici celý den chodil!

Díky moc pane Jiří!

Vy všichni máte šanci ji taky dostat, když vyluštíte tajenku v našich novinách. Ty dostanete buď našich lidí, kteří je už teď rozdávají na našich akcích.

Jak víte, máme tři nové ministry. V úterý odpoledne jsem s nimi jel na Pražský hrad, kde je slavnostně jmenoval pan prezident. Ministryní spravedlnosti se stala Marie Benešová, ministerstvo průmyslu a obchodu převzal Karel Havlíček a ministrem dopravy je Vladimír Kremlík. Kromě toho získal pan ministr Havlíček funkci místopředsedy vlády pro hospodářství a paní ministryni financí Aleně Schillerové přibyla role vicepremiérky pro ekonomiku a finance.

I když byl pan prezident pravděpodobně unavený z cesty do Číny, i tak dokázal každému jmenovanému spatra vyseknout pěkný projev. Hned, jak ceremoniál skončil, jsem jel nové ministry uvést do úřadů. Nebudou to mít jednoduché, ale věřím jim, jsou to pracovití a fundovaní lidé a své resorty určitě zvládnou.

Pokud se ptáte, k čemu jsou ty nové funkce místopředsedů, je to další krok, kterým posilujeme naši hospodářskou politiku. Oba jmenovaní mi s ní budou pomáhat.

Od Karla Havlíčka očekávám, že naváže na Inovační strategii Czech Republic: The Country For The Future, se kterou sklízíme úspěch ve světě a že začne se stejným drajvem připravovat Hospodářskou strategii. Alena Schillerová by zase měla všechno provazovat na náš rozpočet, hlídat, aby naše vize měly reálný hospodářský základ a zajišťovat zdroje na prioritní cíle.

Taky podporuju myšlenku porad takzvaných ekonomických ministrů, aby obrovský potenciál naší úžasné země byl beze zbytku využitý k jejímu rozvoji, což zajistíme zejména prostřednictvím investic, které překonají víc než jednu generaci. Musíme společně diskutovat klíčové ekonomické otázky tak, abychom zajistili, že hospodářský růst i nadále poroste a pro lidi zajistíme udržení životní úrovně.

Myslím, že jsme vytvořili jeden z nejsilnějších možných ekonomických týmů, který navíc budeme rozšiřovat o nejlepší experty, které naše země má. Vzpomínáte ještě na moji knížku Vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti? To, co v ní píšu, plním.

Obrovský kus čeká nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Zrychlit přípravu a výstavbu dopravních staveb. Podívat se, jak funguje Ředitelství silnic a dálnic a zároveň pokračovat v přípravě novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Ta je teď v připomínkovém řízení. Až se s ní pan ministr důkladně seznámí, co nejdřív ji chce předložit vládě a poslat do Parlamentu.

Těch úkolů je fakt spousta, musí si ve spolupráci s ministerstvem financí zajistit peníze na výstavbu dálnic, silnic a železnic. Pan ministr bude taky usilovat o postupnou rekonstrukci a modernizaci nádražních budov a zlepšení plynulosti a bezpečnosti na silnicích. Po roce 2019 musíme taky zajistit bezproblémový výběr mýta, pokračovat v přípravě vysokorychlostních tratí, abychom je mohli začít konečně stavět.

Je vidět, že pan ministr to bere vážně a maká od momentu svého jmenování. Ještě tenhle týden jsme se dohodli na změně vedení ŘSD. Oba chceme, aby tahle klíčová organizace získala novou šťávu. Generálním ředitelem se stane Pavol Kováčik, od kterého čekáme velký tah na branku a další zrychlení výstavby dopravní infrastruktury.

Teď další moje velké téma. Jako premiér dbám na to, aby ministerstvo financí spojovalo síly s ministerstvem zdravotnictví. Musíme pořádně kontrolovat zdravotní pojišťovny, protože hospodaří se stovkami miliard korun.

Určitě si pamatujete na případy pochybných zakázek zdravotních pojišťoven. Na jednu takovou jsme narazili při kontrole Vojenské zdravotní pojišťovny, ještě když jsem byl ministr financí. Tehdy to byla pěkná zlodějina, proto jsme podali trestní oznámení a podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Náš ministr Adam Vojtěch začal ve zdravotnictví dělat pořádek. Zprůhlednil zadávání veřejných zakázek a nákupy léků v nemocnicích, zavedl jasná pravidla pro rozhodování o nákupech přístrojů za desítky milionů a začal připravovat otevřená data ministerstva. A do kontrol zdravotních pojišťoven se pustil s vervou. Tenhle týden jsme to spolu ráno u kafe probírali.

Adam Vojtěch nechal zkontrolovat, jestli pojišťovny zodpovědně plní svou povinnost zajistit lidem zdravotní péči. Třeba, když vám chybí praktický lékař, měli byste zavolat na pojišťovnu a ona má povinnost vám lékaře sehnat. A ukazuje se, že na to někdy pojišťovny pěkně kašlou! Náš ministr chce proto změnu zákona, aby zdravotní pojišťovny měly povinnost evidovat stížnosti pacientů a uvádět je do výročních zpráv. A to já velmi podporuji! Lidé musí jednoduše najít svého lékaře.

Taky makáme na tom, aby nemocnice dostávaly od pojišťoven spravedlivé úhrady za ty samé výkony. Adam Vojtěch úředníky na ministerstvu pěkně prohání, aby zavedli nový průhledný systém, kterému se říká DRG, od roku 2020. O něm se totiž mluvilo už dávno předtím, než vzniklo nějaké hnutí ANO, ale zůstalo jen u toho mluvení. My přicházíme s výsledky.

Další věc, která zajímá nás všechny, je kvalita zdravotní péče a její měření. Aby se pacient dozvěděl, jaká nemocnice to dělá dobře a jaká hůř? To bylo doteď sci-fi. Ministr Vojtěch si ale troufl i na tohle a od svého nástupu maká na tom, aby lidem nabídnul pravdivý obrázek o poskytovatelích zdravotní péče. Tím pádem jim dává možnost se rozhodnout na základě jasných informací, kam se půjdou nechat vyšetřit nebo si udělat zákrok.

Ministerstvo zdravotnictví teď analyzuje počty zdravotních výkonů. Je vědecky ověřené, že vyšší počet výkonů vede i k jejich vyšší kvalitě a menšímu počtu komplikací. Tak třeba operaci srdce by neměli dělat tam, kde jich neprovedou aspoň 20 ročně.

Měření kvality, které Adam Vojtěch zavedl, povede k větší kvalitě péče a tím samozřejmě k menšímu počtu komplikací a úmrtí. A lékaři zase budou mít zpětnou vazbu o svých výsledcích.

Ještě se na chvilku vrátím k té Varšavě, o které jsem psal na začátku. Sice jsem tam jel oficiálně na oslavy našeho vstupu do Evropské unie, ale nakonec to byla spíš pracovní schůzka, protože jsme s ostatními lídry čtyři hodiny probírali ty nejdůležitější věci, které nás v Unii čekají. Brexit, klimatickou změnu, Schengen, vnitřní trh, obchod mimo Evropu, zahraniční politiku a taky to, že nechceme zpolitizovanou Evropskou komisi. Hlavní slovo má mít Evropská rada.

Další mezinárodní akce byla u nás doma. V Praze se konal už 19. ročník Evropského jaderného fóra ENEF. Přijel na něj i slovenský premiér Peter Pellegrini, s kterým se setkávám vždycky moc rád. Nejenže si procvičím slovenštinu, ale na každém setkání vidím, jak intenzivně jsou naše země provázané. Tentokrát přijel i se svým ministrem hospodářství Peterem Žigou, velmi zkušeným matadorem slovenské vlády. Na společné snídani mě proto doprovodil místopředseda vlády a šéf resortu průmyslu Karel Havlíček. Domluvili jsme společný podnik s účastí ČEZu a taky to, že vytvoříme první česko-slovenskou technologickou a inovační platformu se zaměřením na baterie. To je velká šance pro univerzity, startupy nebo automobilky. Pokračovat už budou naši ministři, v nejbližší době se pan Havlíček sejde s panem Žigou a vše dotáhnou.

Musím říci, že mě dostala profesionální atmosféra fóra. Sjela se k nám skutečně evropská energetická elita, několik ministrů, a stovky oborníků na jádro nebo například na obnovitelné zdroje.

Zaujaly mě hlavně technologické novinky. Je jasné, že rozšíření jádra nás v důsledku snižování těžby uhlí nemine a i když budeme posilovat zelenou energii a plynové elektrárny, jádro bude během dvaceti let zajišťovat polovinu všech zdrojů.

Zajímavé řešení by mohlo být doplnění dalšího jaderného bloku menšími modulárními zařízeními s nižším výkonem, které by mohly být situovány u větších měst. Nebude to sice hned, ale určitě to stojí za zamyšlení, ve světě se o tom teď hodně mluví. Ale o tom musí rozhodnout odborníci. Já odborník na energetiku sice nejsem, moc mě to ale zaujalo a budu sledovat, jak pokračuje vývoj a jaké budou reference ze světa.

Úplně nejvíc mě zaujal nenápadný chlapík z Turecka, Fatih Birol, šéf Mezinárodní energetické agentury IEA. Brilantně, přesvědčivě a hlavně na faktech ukázal, jak se světové velmoci vypořádávají s energetickými zdroji. Trochu mi šel mráz po zádech, když jsem viděl, jak se začíná v této oblasti měnit trend ve prospěch Číny, ale pan Birol mimo toho jasně prokázal, že jaderné bloky patří mezi ekologicky nejšetrnější řešení. Pokud Vás jeho prezentace zajímá, koukněte do komentářů.

A další extrémně důležitá mezinárodní akce. Prague Security Conference G5, která se konala tenhle týden v Praze. Zorganizovalo ji Ministerstvo zahraničních věcí a já jsem nad ní převzal záštitu a měl na ní projev. Přijelo několik desítek expertů na problematiku sítí 5G a kybernetickou bezpečnost z celého světa, Evropské unie i NATO.

Zatím si normální člověk neumí představit, co bude zavedení sítí 5G znamenat pro komunikaci, průmysl, dopravu, zdravotnictví a spoustu dalších odvětví. Neznamená to jen rychlejší internet a videa ve vyšším rozlišení. Bude to skutečná revoluce, která ale zároveň přinese nová rizika. Celá naše společnost bude v určitém smyslu zranitelnější. Takže bezpečnost je při zavádění 5G téma číslo jedna. Budu rád, když si přečtete můj projev, který jsem na konferenci měl. Dávám do komentářů.

Když jsme u těch technologických věcí, vzpomínáte si, jak jsem byl na Evropském finále SWC Summit kde soutěžily nejlepší mladé firmy Evropy. Bylo jich víc než 350. Mezi nimi mě zaujala firma SmartGuide. A tenhle týden jsem se s nimi společně s naším vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou a náměstkyní ministra průmyslu a obchodu a generální ředitelkou agentury CzechInvest paní Silvanou Sirovátkovou potkal.

Nabízí skvělou službu. Průvodce městem nebo zajímavými destinacemi s využitím rozšířené reality. Všechno je to doplněné zajímavými příběhy a offline mapami s doporučenými trasami.

Moc by se mi líbil nápad udělat digitálního průvodce. Na jednom místě by byly všechny zajímavosti celého Česka pro všechny turisty. Cestování by se stalo zajímavější a rozšířili bychom zájem turistů i o další nádherná místa u nás doma. Proto jsem nabídnul pomoc a budeme se snažit, abychom začali všechny naše památky a zajímavosti propagovali i digitálně.

V týdnu jsem se potkal i se šéfy největších českých bank. Přišli za mnou společně se zástupci České bankovní asociace. Bavili jsme se o sektorové dani. Varují před ní na základě zkušenosti v Maďarsku, Slovensku a Rumunsku, může to razantně zpomalit českou ekonomiku, omezit dostupnost hypoték pro občany, úvěrů pro živnostníky a firmy. Apeloval jsem na banky, aby zrušily poplatky, zásadně navýšily výnosy u vkladu obyvatelstva a zjednodušily přístup k úvěrům pro podnikatele a živnostníky

A hlavně, že chci, aby se banky zamyslely nad tím, co udělat, aby od nás odcházelo míň dividend a víc peněz zůstalo tady. Tyto peníze bychom mohli vložit do Fondu národního rozvoje, který bychom použili na potřebné investice, ze kterých budou mít užitek všichni občané. Vicepremiér Karel Havlíček k tomu vytvoří pracovní skupinu a brzo doladí detaily. Se zástupci bank se potkám brzo znovu. Investice do škol, nemocnic, nebo infrastruktury, které udělají z Česka lepší zemi, jsou náš velký společný zájem.

Tak a teď už fakt v rychlosti. Byly u mě dvě zástupkyně petice za zvýšení rodičovského příspěvku. Přivezly mi archy s víc než 54 tisíci podpisy. Napsal jsem o tom několik hlášení, takže víte, o co jde a že to řešíme. Znovu jsem jim zopakoval, že teď sestavujeme rozpočet, v rámci kterého tyto jejich požadavky vyřešíme.

Na vládu jsme si pozvali prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu pana Miloslava Kalu a naši ministři s ním probrali zprávu jeho úřadu. Nemá smysl to rozepisovat, protože jsem tomu věnoval kus minulého hlášení a naše paní ministryně financí k tomu měla ve sněmovně skvělý projev, který jsem vám taky dával. Naši ministři připravili jeho zprávě fundovanou oponenturu a myslím, že to bylo nakonec docela konstruktivní a věcné.

Vyrazil jsem i na koncert, který v Doxu pořádal Úřad vlády a zastoupení Evropské komise v Praze při příležitosti 15 let výročí našeho vstupu do EU. Jazz sice moc nemusím, ale klobouk dolů před Milanem Svobodou. Je to fakt číslo. Naštěstí se víc hrálo, než mluvilo, i tak jsem stihl říct, že to, co se nám povedlo za patnáct let v EU je hlavně zásluhou všech šikovných lidí v Česku, a že se budeme muset ještě všichni pořádně snažit, aby EU dobře fungovala.

Musíme skoncovat s tím, aby nám všechno diktovali úředníci v Bruselu. Hlavní slovo musí mít Evropská rada, kde sedí všichni premiéři a ministři členských zemí. Potřebujeme Evropu silných členských států. Nebude to jednoduché, ale určitě to stojí za to. Cestujeme bez formalit, děcka studují, kde chtějí, naše firmy můžou vyvážet. Za patnáct let se naše životní úroveň dostala na devadesát procent průměru EU. To je jeden z nejlepších výsledků z deseti států, které vstoupily v roce 2004 s námi.

Po koncertě jsem se potkal se spoustou lidí, kteří na evropských věcech pracují a snaží se, aby to všechno fungovalo a hlavně, aby byla vidět a slyšet Česká republika.

Zašel jsem i na Kampu na vernisáž výstavy Voda a civilizace, kterou uspořádalo Ministerstvo životního prostředí, egyptolog Miroslav Bárta a filmová producentka Olga Menzelová. Na dvaceti panelech jsou unikátní fotky z Evropy, Austrálie, přes Afriku až po Grónsko. Ukazují, jak voda je a vždycky byla vzácná komodita. Jsou to věci, které člověku nedojdou, dokud je neuvidí. Třeba kolik vody spotřebují ve Spojených státech nebo kolik jí je potřeba na výrobu naprosto běžných věcí. Výstava bude putovní a dostane se tak i do dalších měst. Přemýšlím, že bychom ji potom koupili a mohli ji ukazovat i premiérům jiných zemí. Je potřeba si uvědomit, jak na tom naše planeta je.

Velký úspěch měl i den otevřených dveří Lichtenštejnského paláce na Kampě a Hrzánského paláce na Hradčanech. Jsou to nádherné budovy, které byly navíc u příležitosti 15 let vstupu do Evropské unie vyzdobeny modrými a žlutými květinami. Ještě krásnější je ale výhled z nich na Prahu. Celkem přišlo na komentované prohlídky 1700 lidí.

Já měl ještě v týdnu fakt zajímavé setkání s panem Patrikem Babínkem ze společnosti DigiTry Art Technologies. Mají unikátní projekt na obnovu poničené katedrály Notre-Dame. Pomocí dronů by katedrálu naskenovali a pak vytvořili 3D model, který by se použil na projekční práce. Skvělý nápad.

Přišli za mnou taky zástupci petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Zastupují prý celou kulturní scénu a nasbírali už přes pět tisíc podpisů. Proč tahle petice vznikla, jsem vám psal už v minulém hlášení. Pozval jsem je tedy k sobě na Úřad vlády. Ke stolu jsme zasedli mimo jiné s ředitelem DOXu Leošem Válkou, režisérem Václavem Marhoulem a samozřejmě i se stranickým šéfem pana ministra kultury Janem Hamáčkem.

Je to hlavně záležitost našeho koaličního partnera ČSSD. My máme dohodu, že si do ministrů nemluvíme. Na druhou stranu měli umělci docela jasné a vážné argumenty. Kromě podpisů od našich uznávaných umělců napříč celou kulturou mluvili i o 38 velkých institucích včetně Centre Pompidou, kterým se výměna pana ředitele Jiřího Fajta nelíbila. Na druhou stranu odborářům Národní galerie se zase nelíbil pan Fajt. Zástupcům petice jsme řekli, že to bereme vážně, ale teď už je na ČSSD, aby udělali rozhodnutí, které budu respektovat.

No a jak jste v pátek určitě viděli na Facebooku, byl jsem u našich speciálních jednotek. Společně s ministrem obrany panem Lubomírem Metnarem jsme navštívili naši elitní jednotku, která si získala světové renomé. Převedli nám střelbu, ochranu důležitých osob, seskoky z vrtulníku a zásah proti teroristům držícím rukojmí. Bylo to neuvěřitelně působivé a jsem hrdý, že je máme.

Myslím, že takováhle jednotka by měla dostat výjimku v systému nákupu vybavení, aby ji nezdržovalo dlouhé papírování a prostě dostala, co potřebuje. Taky bychom měli změnit zákon, abychom ji mohli kamkoli vyslat bez souhlasu parlamentu v případě, že jsou Čeští občané někde v ohrožení. Taková mise by měla být samozřejmě od začátku v utajení. Vždyť právě smysl elitních jednotek je v okamžité reakci na hrozící nebezpečí, nemůžou přece čekat až doschůzuje sněmovna. To asi pochopí každý, že taková věc se nemůže nikde vykecat. Takhle jsem to řekl i médiím, ale znáte to. Zase vytrhli z kontextu jen část mého sdělení, ale to mi nevadí, už jsem si zvykl. Musíme to probrat ve sněmovně a s experty, ale naše armáda je pro.

 

Tak a teď už fakt končím. Mějte se krásně a jdu na vaše otázky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Emanuel Moravec by zatleskal, Jasánku Šídlo. Havlérka jásá nad atomovým Hřibem. Martin Koller zírá nad hloupostí a sprostotou bruselské propagandy

21:17 Emanuel Moravec by zatleskal, Jasánku Šídlo. Havlérka jásá nad atomovým Hřibem. Martin Koller zírá nad hloupostí a sprostotou bruselské propagandy

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Bouři světa občas odnesou i pomníky. Bezpečnostní analytik Martin Ko…