Okrádáte, doplatit. Slavná firma Rohlík v problémech. Ale prý je to jinak

14.07.2022 9:43 | Ze sítí

Prudkou debatu o formě zaměstnávání a přístupu k pracovníkům v českých firmách rozdmýchává aktuální dění kolem rozvážkové službě Rohlík.cz. Ačkoliv se o firmě v poslední době hovoří jako o vítězi na poli online doručování potravin, má podle zjištění inspektorátu práce zaměstnávat své kurýry nelegální formou a údajně tak připravuje stát o desítky milionů měsíčně. Podnik to popírá. Brání se tím, že jde o nestandardní kroky v rámci „předvolebního boje“ z prostředí minulé vlády. Zaznělo i jméno, kdo z Babišova kabinetu na firmu „zakleknul“.

Okrádáte, doplatit. Slavná firma Rohlík v problémech. Ale prý je to jinak
Foto: Rohlik.cz
Popisek: Jiří Šafář, majitel společnosti Český chřest a Tomáš Čupr, zakladatel společnosti Rohlik.cz

Zatímco ve světě klesá podíl investic do většiny velkých společností a jinak tomu není za současné situace ani u nás, existuje výjimka, které se daří na poli investic shromažďovat opulentní částky. Onou výjimkou je společnost Rohlík.cz podnikatele Tomáše Čupra, jenž je také zakladatelem serveru DameJidlo.cz či společnosti Slevomat.

V červnu Českem proletěla zpráva o tom, že Čuprův úspěšný podnik vybral od investorů 220 milionů eur a firma, působící kromě Česka také v Německu a Maďarsku, tak plánuje expanzi do Rumunska, Itálie a Španělska.

Jde o významnou částku, jelikož je velmi vysoká i s přihlédnutím k tomu, že zatím celkově od roku 2014 do firmy investoři vložili přes 500 milionů eur.

Proč se takto rozhodli, mohou naznačit loňské tržby Rohlíku ve výši zhruba 12 miliard korun, přičemž letos podle serveru e15.cz firma očekává nárůst tržeb o 20 až 30 procent, či to, že vloni Rohlík dosáhl na výši své hodnoty v částce jedné miliardy dolarů.

Na pozadí těchto zpráv ovšem od konce loňského roku mediálním prostorem rezonuje spor mezi ním a jeho personálem. Kurýři u Rohlíku si po zavedení nového systému odměn stěžovali, že je připraví o část výplaty, což společnost odmítala. „Všichni kromě kurýrů si prostě najdou jinou práci, když se jim práce pro nás přestane líbit, ale kurýr prostě křičí a má pocit, že má na práci u nás nárok za podmínek, které chce on…,“ nechápal výtky svých pracovníků Čupr.

Již tehdy si přitom média povšimla, že kurýři Rohlíku nejsou zaměstnanci, ale jsou vedeni jako podnikatelé, i když mají směny a jezdí firemním autem – tudíž pracují v zákonem zakázaném švarcsystému.

Švarcsystém – pojmenovaný po podnikateli Miroslavu Švarcovi, který jej na počátku 90. let minulého století začal jako první systémově používat v Česku – ve firmě podle komentátora Lidových novin Marka Hudemy vedl k neplacení daní a odvodů. „Proč mám já platit daně a odvody, když na nich nezákonně šetří zaměstnáváním na černo miliardová firma?“ tázal se.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…