Operace: Ani se jich nedožili, kvůli covidu. Jiní budou čekat roky

01.06.2021 10:12

Čekáte na výměnu kolenního kloubu? MF Dnes varuje, že kvůli covidu možná budete čekat ještě dlouho. Možná i celé roky. Už teď je bohužel jasné, že nemálo lidí se nedožilo operace, kterou potřebovali. Operace byly odkládány kvůli covidu.

Operace: Ani se jich nedožili, kvůli covidu. Jiní budou čekat roky
Foto: ČPZP
Popisek: Vyšetření kůže, ilustrační foto

Pandemie covidu sužuje celý svět již déle než rok. Takto dlouho trvající krize bude mít dopad na celou populaci, na její zdraví, a to i na občany, kteří covid neprodělali. Čeští zdravotníci museli věnovat tolik sil tomu, aby zachránili tisíce životů před covidovou smrtí, že už neměli čas a prostor na další operace. I tak v Česku ve spojitosti s covidem zemřelo přes 30 tisíc lidí, ale kdo ví, kolik by to bylo bez heroického nasazení zdravotníků.

Teď se sice české zdravotnictví vrací k normálnímu provozu, ale než se vše podaří zcela vrátit do starých kolejí, bude to ještě trvat. Na operace kolen, kyčlí, či zad si budou muset někteří lidé počkat celé roky. Upozorňuje na to MF Dnes s tím, že v covidovém roce poklesl počet operací, při nichž dojde k totální výměně kloubů o celé 2 tisíce.

„V současné době mají prioritu tyto odložené operace. Čekací doba na endoprotézu velkého kloubu se tedy prodloužila zhruba o půl roku. Nově indikovaní pacienti přijdou na řadu přibližně za rok,“ řekla listu Hana Frydrychová z Fakultní nemocnice v Motole. Přesné pořadí ale podle ní určují lékaři individuálně.

Ve větších nemocnicích mimo Prahu je situace ještě složitější. Deník zjistil, že v Ostravě a Olomouci si lidé mohou počkat na výměnu kloubu i 2,5 roku. Jedním z důvodů je nedostatek anesteziologů i sester v nemocnicích. V případě méně náročných zákroků se proto podle listu vyplatí vyrazit do některé z menších nemocnic. Čekací doby tam totiž mohou být kratší.

„Někteří pacienti se v uplynulých měsících svých naplánovaných zákroků kvůli covidu nedožili. Ve stínu byla poslední rok mimo jiné kardiologie, a to nejen kvůli tomu, že v mnoha nemocnicích její oddělení zabrala covidová lůžka, ale i proto, že lidé zanedbávali prohlídky. Podle Centra preventivní kardiologie přerušilo v první vlně protipandemických opatření pravidelnou léčbu onemocnění srdce až třicet procent pacientů, ve druhé vlně zhruba desetina. Za posledních dvacet let se přitom počet hospitalizací u srdečního selhání navýšil až čtyřnásobně,“ upozornil list.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

20:35 Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

Desítky opatření vlády pravidelně končí u soudů jakožto nezákonná verdiktem o jejich zrušení a s upo…