„Kultura a morálka, což byly velké ústřední zájmy konzervatismu, se redukovaly na osobní volbu, osobní zájem, a v podstatě se konzervatismus ztotožnil s neoliberální ekonomickou politikou, takže prosazování globalizace, volnotržní dogmatismus, ekonomický konzervatismus a zaměření se na jednotlivce a jeho osobní volbu vyklidily pozice ohledně společenských kulturních otázek obsazení institucí, a vše zaplnila liberální levice. Takže zatímco konzervativci horlivě snižovali korporátní daně, levice ovládla školství, akademie, veškeré státní instituce. Ve výsledku velký byznys hodil konzervativce přes palubu a rutinně je cenzuruje na Facebooku,“ poznamenal Duhan v rozhovoru pro server Kupředu do minulosti.
Připomínal, že i ikona konzervativců, někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová tvrdila, že společnost neexistuje a obracela se na svobodné jednotlivce, nikoli na těleso společnosti. V tomto smyslu převzala liberální pohled. Mění to až stávající britský premiér Boris Johnson, který si je podle Duhana vědom, že musí udržet společnost přiměřeně jednotnou, což nelze bez toho, aby se pokusil pomoct i těm, kteří globalizací spíš trpí, než že by z ní měli výhody.
Pokud chtějí konzervativci něco změnit, měli by se podle Duhana pokusit prosadit své myšlenky jak ve školství, tak ve státní správě, kterou z jeho pohledu dnes ovládají buď liberálové nebo čistá levice. Tohle podle Duhana pochopil dlouholetý maďarský premiér Viktor Orbán, který se rozhodl liberalismus vytlačit ze škol a úřadů a nahradit je konzervatismem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.