Ortel a Slavík: Po druhém prohlášení skupiny Kabát přišla sprška nadávek, ne na Pepu Vojtka a spol. A promluvil pamětník

04.12.2017 16:34

Bouře kolem ankety Český slavík stále pokračuje. Znovu se k ní vyjádřila skupina Kabát a přidal se také matador spojený s touto anketou mnoho a mnoho let. Přál by se její konec. Kéž by tuto anketu Ortel zničil, prohlásil doslova.

Ortel a Slavík: Po druhém prohlášení skupiny Kabát přišla sprška nadávek, ne na Pepu Vojtka a spol. A promluvil pamětník
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

Skupina Kabát ukončila své podzimní turné a ještě jednou se vyjádřila k aféře kolem ankety Český slavík. Pořadatelé původně ohlásili, že skupina Kabát v anketě zvítězila, ale posléze se ukázalo, že kapela vlastně neskončila první. Víc hlasů získala skupina Ortel, jenže podle pořadatelů přitom došlo k porušení pravidel. Proto byly Ortelu hlasy odebrány a bylo rozhodnuto o tom, že jí bude přiznán počet hlasů z minulého roku.

Kabáti žádají, aby agentura jasně vysvětlila, proč postupovala tak, jak postupovala, a dala kapele takovou cenu, která jí naleží. Pokud je to cena za druhé míso, Kabát ji rád přijme. Totéž by platilo i o ceně za první místo i za třetí místo. Podstatné je, aby se ukázalo, kdo má kolik hlasů a na základě jakých pravidel bylo pořadí kapel případně měněno. Kabáti v této souvislosti poslali vzkaz i fanouškům.

„Celou neděli, kdy se tato nešťastná kauza objevila, a my neměli dostatek informací, co se děje, nám plno opravdu ‚charakterních a inteligentních‘ lidí psalo, ať uděláme to či ono… Jaký jsme bezcharakterní sráči, jak jsme získali tuto cenu podvodem atd. Ti samí lidé nám po prohlášení, že žádáme agenturu o vysvětlení, začali psát, jaký jsme borci, a opět nám radili, jak máme postupovat dále… Nestojíme o tyto rady! Nestojíme ani o takové fanoušky a sympatizanty! Máme vlastní rozum a dokážeme se rozhodovat sami. Jsme kapela, děláme muziku, a to nás baví! Tak to bylo a tak to i zůstane!“ napsali Kabáti.

Celé prohlášení naleznete zde.

Své k anketě Český slavík řekl také šéf pořadatelské agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský. V rozhovoru pro Právo jasně řekl, že se po letošních zkušenostech změní pravidla ankety. Musí být zohledněna síla sociálních sítí. Těšínský je osobně přesvědčen, že Ortel získává tolik hlasů především kvůli svým politickým názorům a pořadatelé si nejsou jistí, jestli politické názory mají vůbec hrát nějakou roli v hudební anketě.

„Podle současných pravidel můžete do ankety hlasovat prakticky pro kohokoli, kdo zazpívá písničku nebo zadrnká na kytaru. Představte si situaci, kdy třeba nějaký politik, nemyslím teď nikoho konkrétního, nazpívá nějakou píseň a všichni jeho političtí příznivci mu pošlou do ankety hlas a on bude figurovat někde na předním místě. To je docela slušné zviditelnění. Natož kdybychom ho z nějakého důvodu vyloučili nebo mu odebrali hlasy,“ prohlásil šéf agentury.

Počítal prý s kritikou za to, že Ortelu vůbec Musica Bohemica poskytuje prostor. Místo toho přišla kritika, že toho prostoru dávají pořadatelé Ortelu vlastně málo a kapele ubližují. Musica Bohemica přitom jen postupovala podle pravidel, která jsou veřejně známá a každý si je může přečíst např. na sociální síti Facebook.

Celý rozhovor naleznete zde.

„S využitím sociálních sítí došlo k organizovanému hlasování na podporu určitého subjektu. Toto porušení pravidel jsme zjistili v široce sdíleném profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem, kde jsou konkrétní výzvy, co se týká organizace takové akce, včetně výzvy, aby jednotlivci hlasovali z více mobilů nebo koho nemají dávat na druhou a třetí pozici. Osloveno bylo více než padesát tisíc adresátů,“ konstatoval šéf agentury.

Těšínský také prozradil, že agentura svůj postup konzultovala s právníky a všechno je po právní stránce v pořádku. Přesto pořadatelé ankety čelí po vyhlášení výsledků Českého slavíka řadě nenávistných útoků. Rozhovor se šéfem agentury byl zveřejněn také na sociální síti Facebook a reakce některých fanoušků ukazují, že jsou opravdu naštvaní, byť ty vůbec nejvulgárnější komentáře jsou podle všeho mazány.

„A ještě mažete komentáře, super. To už neokecáte, jeden velký podvod, styďte se! Fakt hnus!“ napsala Petra Nová.

„Pokud se budete vyjadřovat slušně, vynecháte vulgarity, nebudete slovně urážet a napadat, tak vás nebudeme muset mazat. Ušetříte nám i práci. Děkujeme,“ ozvla se pořadatelská agentura.

Kritiky si ale vysloužila mnohem víc. „Podvádíte, vyřazujete v průběhu soutěže a zesměšňujete... Herec Matonoha se opravdu vyznamenal, měl by se na svůj výkon podívat, aby viděl, jak byl ubohý... K čemu děláte soutěž, když si předem určíte vítěze. Absolutně si nevážíte názoru lidí. Styďte se,“ vypálila Janka Pindjak.

K anketě Českého slavíka se pro časopis Týden vyjádřil také Roman Lipčík, hudební kritik, jenž byl spojen se slavíkem ještě v 80. letech minulého století. Mezi lety 1992 až 1996 se anketa nekonala, a už když došlo k jejímu obnovení ve druhé polovině 90. let, Lipčík měl už tehdy za to, že jde o zbytečnou anketu. Svět už byl jinde. Dnes se změnilo jen to, že se svět posunul ještě dál, takže tahle anketa je ještě zbytečnější.

Anketa přesto dál žije, pořadatelé na ní asi pořád vydělají dost, takže všechno jede dál. A když už všechno pokračuje, Lipčík považuje za zcela zbytečné někomu ubírat hlasy, jak se stalo v případě Ortelu. „Netuším, proč se s ním vůbec potýkají, proč ho nenechají být? To, co se kolem Ortela děje, mi přijde úplně scestné. Ubírat někomu hlasy? Proč?“ položil si otázku kritik.

Je např. možné, se Tomáš Ortel s kapelou v podstatě snaží anketu Český slavík zničit? Podle Lipčíka je to možné. „Kéž by se mu to podařilo! Ale soutěž ničí organizátoři svými čachry, ne Ortel. Oni se vrátili k manipulování s hlasy, jaké Zlatý slavík předvedl v roce 1970 s Martou Kubišovou. Nedá se nic dělat. Když si pořadatelé vybrali tak prošlé sousto, jako je slavík, měli by ho sníst i s těmi brouky,“ konstatoval kritik.

To ale neznamená, že by Tomáši Ortelovi či jeho kapele nějak fandil. Kritik má za to, že Tomáše Ortela vystřelila k výšinám nenávist šířící se ve společnosti.

„Přesně to, co Tomiu Okamurovi ve volbách. Nenávist, zloba a vztek jeho příznivců. S hudbou to asi nemá moc společného. Ortel rozhodně není nový Johann Sebastian Bach. Kdyby působil za totality, asi by patřil na Festival politické písně v Sokolově. Samozřejmě má právo na existenci i dnes. Chce se vyjadřovat a zvolil si k tomu hudbu, nic proti. Jiná věc je, že hraje blbě,“ uzavřel Lipčík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

20:26 Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA K otázce, zda je Írán nebezpečný, je nutné přistupovat z více pohled…